in

1300 zł dla każdego co miesiąc? Znamy szczegóły bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Od jakiegoś czasu pojawia się temat zaskakującego świadczenia dla Polaków – mowa o 1300 zł dla każdego obywatela. Kilka powiatów jest już niemal gotowych do tego, by zacząć wypłacać środki pieniężne.

W obecnej chwili mamy do czynienia z wieloma świadczeniami, które mają pomóc obywatelom naszego kraju. Wśród nich znajduje się chociażby 500 plus czy 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka. Czy możemy spodziewać się zastępstwa w postaci 1300 złotych miesięcznie?

Bezwarunkowy dochód podstawowy

W rozmowie ze „Sferą Biznesu” dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, podkreślił, że w przypadku bezwarunkowego dochodu podstawowego możemy mówić o siedmiu cechach. Musiałoby być ono powszechne, indywidualne i pieniężne.

„Powinno to być świadczenie regularne, najczęściej mówi się o wypłacaniu go co miesiąc” – dodał.

„Dochód podstawowy powinien być podstawowy, tzn. nie powinien być za niski, a odpowiednio wysoki, aby zapewnić realizację podstawowych potrzeb” – zwrócił uwagę Szlinder.

Póki co nie jest jasne, kiedy moglibyśmy spodziewać się tego rodzaju świadczenia.

„Bliski jest natomiast termin, gdy zostanie zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego. Tam wszystko jest już przygotowane – jest oczekiwanie na środki na uruchomienie programu” – zaznacza „Sfera Biznesu”.

Takie świadczenie testuje m.in. Finlandia, Francja, Włochy czy też Wielka Brytania.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

Źródło: o2.pl, Strefa Biznesu