in

Jak w bezpieczny sposób usunąć kleszcza? Oto instrukcja od Ministerstwa Zdrowia

Kleszcze rozpoczynają sezon. To niepokojące informacje dla miłośników spędzania czasu na zewnątrz. Jak właściwie i bezpiecznie usunąć kleszcza? Warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

Usuwanie kleszcza – jak to zrobić?

W okresie wiosennym chętnie wybieramy się na wycieczki do lasu czy pikniki na świeżym powietrzu. Po powrocie z takich wypraw, warto dokładnie sprawdzić swoje ciało. Możemy wówczas zauważyć, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza. Jak należy postąpić w takiej sytuacji i jak bezpiecznie usunąć nieproszonygo gościa?

W przypadku zauważenia kleszcza wbitego w skórę, nie ma konieczności natychmiastowego udania się na SOR. Ważne jest jednak, aby jak najszybciej usunąć intruza, przestrzegając zasad, które umożliwią wykonanie tego zadania bezpiecznie.

Bezpieczna procedura usuwania kleszcza

Najlepszym rozwiązaniem jest założenie jednorazowych rękawiczek, a następnie uchwycenie kleszcza pęsetą, możliwie najbliżej miejsca wbicia w skórę. Trzymając kleszcza, unikajmy ściskania czy przekręcania jego ciała. Wymagane jest pociągnięcie go do góry pewnym ruchem, aby go bezpiecznie usunąć. Następnie konieczna jest dokładna dezynfekcja miejsca ugryzienia, pęsety, którą wykorzystaliśmy do usunięcia kleszcza, oraz umycie rąk. Po całej procedurze, warto obserwować okolicę skóry, w której kleszcz się wbił. Nie należy smarować kleszcza alkoholem, olejem czy innymi substancjami, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia.

Gdzie najczęściej wbijają się kleszcze?

W przypadku ludzi kleszcze mogą wbijać się w różne części ciała, ale najczęściej wybierają miejsca, które są cieplejsze, wilgotniejsze i mają cieńszą skórę.

Oto kilka częstych miejsc:
– za uszami
– przy linii włosów
– pod pachami
– pod/między piersiami (u kobiet)
– w okolicach łokcia
– w pachwinach
– pod kolanami
– w okolicach ścięgna Achillesa

Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcze, zaleca się stosowanie repelentów, noszenie długich rękawów i spodni oraz unikanie chodzenia w wysokiej trawie czy zaroślach. Po powrocie z takich miejsc warto dokładnie sprawdzić swoje ciało oraz odzież, aby upewnić się, że nie ma na nich kleszczy.