in ,

Nawet 10 tys. złotych z programu „Beczka plus”. Lepiej się pospieszyć z wnioskiem

Nowa edycja programu „Złap Deszcz” (zwana także żartobliwie „Beczką Plus”) już wystartowała i samorządy apelują o szybkie składanie wniosków. W poprzednim roku pieniądze zostały rozdysponowane bardzo szybko i w tym roku może być podobnie. W ramach programu osoba fizyczna może otrzymać do 5 tys. zł, a wspólnota nawet 10 tys. zł. Należy pamiętać, że program „Złap Deszcz” nie jest ogólnopolski i organizowany jest jedynie przez niektóre samorządy.

Program Złap Deszcz

Program ten różni się od rządowego programu „Moja Woda”, w ramach którego również można otrzymać dofinansowanie na łapanie deszczówki, a za który odpowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

W programie „Złap Deszcz” uczestniczyć mogą zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Osoby fizyczne mogą otrzymać do 80% budżetu, ale nie więcej niż 5 tys. zł dofinansowania na zbiornik na deszczówkę. Wspólnoty mieszkaniowe natomiast mogą dostać maksymalnie 80% budżetu, ale nie więcej niż 10 tys. zł.

Program „Złap Deszcz” jest organizowany w różnych miastach, m.in. we Wrocławiu, prawdopodobnie również w Krakowie czy Toruniu. Informacje na temat naboru wniosków są publikowane na stronach urzędów poszczególnych miast.

Trzeba się pospieszyć

Samorządy zalecają, aby osoby chcące skorzystać z programu nie zwlekały z wnioskowaniem, ponieważ w zeszłym roku w samym Wrocławiu środki na dotacje dla osób fizycznych zostały wyczerpane w ciągu miesiąca.

Na co można dostać dofinansowanie

W ramach programu „Złap Deszcz” można otrzymać dofinansowanie na różne inwestycje związane z łapaniem deszczówki, np. na podziemne lub naziemne zbiorniki, systemy nawadniania czy grody deszczowe. Pieniądze są jednak przeznaczone tylko na nowe inwestycje, więc trzeba pamiętać, że jeśli prace zostały już rozpoczęte przed podpisaniem umowy z samorządem, to ich zakres nie będzie finansowany.

Dofinansowanie możemy dostać na:
– podziemne zbiorniki na deszczówkę,
– naziemne zbiorniki na deszczówkę,
– zbiorniki dekoracyjne na wodę deszczową,
– pompy do wody deszczowej,
– systemy nawadniania
– grody deszczowe w gruncie lub pojemniku,
– studnie chłonne i muldy,
– podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją,
– dachy retencyjne.

Samorząd ma miesiąc na przekazanie decyzji o dofinansowaniu. Program „Złap Deszcz” został wprowadzony w 2019 roku, a w 2021 roku dopuszczono do niego również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Szczegółowe informacje na temat dopłat można znaleźć na stronach lokalnych urzędów.

Źródło: innpoland.pl