Barszcz Sosnowskiego, naukowo znany jako Heracleum sosnowskyi, to roślina inwazyjna pochodząca z Kaukazu i Azji Zachodniej, która jest teraz powszechnie spotykana w Polsce. Choć może wydawać się niepozorny, barszcz Sosnowskiego stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i ekosystemów.
Barszcz sosnowskiego
Nie tak dawno, w całej Polsce było bardzo głośno o tej roślinie, gdyż w wielu zakątkach kraju pojawiały się liczne doniesienia o poważnych oparzeniach nie tylko zwierząt, ale również małych dzieci.
Roślina, o której mowa jest niebezpieczna w okresie letnim, gdyż wtedy dojrzewa i kwitnie. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny, więc ciężko jej nie zauważyć. Osiąga nawet do czterech metrów wysokości, choć nie jest krzewem, dlatego łatwo ją rozpoznać. Ma grubą łodygę, delikatne białe kwiatuszki i szeroki kwiatostan, stanowiący bardzo charakterystyczny element krajobrazu. Porasta zwykle łąki i pastwiska, choć wielokrotnie rozsiewa się również po ogrodach i to nie tylko tych zdziczałych.
Dlaczego jest niebezpieczny?
Pierwszy powód, dla którego barszcz Sosnowskiego jest tak niebezpieczny, to jego toksyczny sok. Zawiera on furokumaryny, które w połączeniu z promieniowaniem UV powodują poważne oparzenia skóry. To zjawisko jest znane jako fitofotodermatoza.
Drugi powód to negatywny wpływ, jaki barszcz Sosnowskiego ma na ekosystemy. Jako gatunek inwazyjny, szybko się rozprzestrzenia, wypierając rodzime rośliny i zmieniając naturalne ekosystemy.
Bezpośredni kontakt z tą rośliną może bowiem wywoływać poważne i rozległe oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, jak również stwarzać występowanie bąbli, podrażnień skóry, pęcherzy czy innych przykrych dolegliwości.
Ponadto, roślina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików, wstrząs anafilaktyczny, który może wystąpić stanowi śmiertelne zagrożenie. Warto również wiedzieć, że nie tylko bezpośredni kontakt bywa niebezpieczny. Bardzo często bowiem, zwłaszcza u osób wrażliwych zdarza się, że samo przebywanie w niedalekiej odległości od Barszczu Sosnowskiego może wywoływać łzawienie, lekkie pieczenie oczu czy też liczne inne dolegliwości, mogące przysporzyć wiele bólu czy uczucia dyskomfortu.
W przypadku kontaktu z oczami, barszcz Sosnowskiego może prowadzić nawet do ślepoty. Objawy mogą pojawić się od kilku godzin do kilku dni po ekspozycji i mogą trwać przez wiele dni lub tygodni. Nawet po ustąpieniu objawów, skóra może pozostać bardzo wrażliwa na światło słoneczne przez wiele lat.
Jeśli zdarzy Ci się mieć kontakt z Barszczem Sosnowskiego, wówczas bezzwłocznie należy przepłukać ciało wodą z mydłem i zażyć właściwe leki antyalergiczne, które są dostępne w każdej aptece bez recepty. W sytuacji, gdy objawy nie mijają, bądź nasilają się jeszcze bardziej, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.