in

Niebezpieczna roślina, która szybko porasta całą Polskę. Lepiej uważaj – jej działanie może doprowadzić nawet do śmierci

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, którą może nie każdy kojarzy, ale z pewnością większość ludzi poznaje po wyglądzie.

Bardzo popularna, która wiele lat temu została sprowadzona z Rosji, jako pasza dla zwierząt. Obecnie rozsiała się po całym kraju, choć najczęściej można spotkać ją we wschodnich częściach.

Barszcz sosnowskiego

Nie tak dawno, w całej Polsce było bardzo głośno o tej roślinie, gdyż w wielu zakątkach kraju pojawiały się liczne doniesienia o poważnych oparzeniach nie tylko zwierząt, ale również małych dzieci. Bezpośredni kontakt z tą rośliną może bowiem wywoływać poważne i rozległe oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, jak również stwarzać występowanie bąbli, podrażnień skóry, pęcherzy czy innych przykrych dolegliwości.

Ponadto, roślina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików, wstrząs anafilaktyczny, który może wystąpić stanowi śmiertelne zagrożenie. Warto również wiedzieć, że nie tylko bezpośredni kontakt bywa niebezpieczny. Bardzo często bowiem, zwłaszcza u osób wrażliwych zdarza się, że samo przebywanie w niedalekiej odległości od Barszczu Sosnowskiego może wywoływać łzawienie, lekkie pieczenie oczu czy też liczne inne dolegliwości, mogące przysporzyć wiele bólu czy uczucia dyskomfortu.

Roślina, o której mowa jest niebezpieczna w okresie letnim, gdyż wtedy dojrzewa i kwitnie. Jej wygląd jest bardzo charakterystyczny, więc ciężko jej nie zauważyć. Osiąga nawet do czterech metrów wysokości, choć nie jest krzewem, dlatego łatwo ją rozpoznać. Ma grubą łodygę, delikatne białe kwiatuszki i szeroki kwiatostan, stanowiący bardzo charakterystyczny element krajobrazu. Porasta zwykle łąki i pastwiska, choć wielokrotnie rozsiewa się również po ogrodach i to nie tylko tych zdziczałych.

Jeśli zdarzy Ci się mieć kontakt z Barszczem Sosnowskiego, wówczas bezzwłocznie należy przepłukać ciało wodą z mydłem i zażyć właściwe leki antyalergiczne, które są dostępne w każdej aptece bez recepty. W sytuacji, gdy objawy nie mijają, bądź nasilają się jeszcze bardziej, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.