in

Te banknoty będą nieważne już od 30 września. Jak najszybciej je wymień!

30 września wszystkie banknoty o nominałach 20 i 50 funtów z wizerunkiem Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona utracą ważność. Każdy, kto przebywał w Anglii i ma jeszcze funty, powinien o tym wiedzieć. Przegapienie terminu wiąże się z utratą pieniędzy.

Banknoty, które lada chwila stracą ważność

Bank Anglii zdecydował się wycofać stare, papierowe banknoty. Jak wynika z informacji podawanych przez media w Wielkiej Brytanii, w obiegu nadal znajduje się 6 miliardów funtów papierowych banknotów 20-funtowych z wizerunkiem Adama Smitha oraz ponad 8 miliardów tych 50-funtowych z wizerunkami Matthew Boultona oraz Jamesa Watta.

Kasjerka Banku Anglii Sarah John przekazała, jakie zalety niesie za sobą wprowadzenie nowych banknotów.

„Wprowadzona w ostatnich latach zmiana banknotów z papierowych na polimerowe była bardzo ważna. Są one trudniejsze do podrobienia i trwalsze. Większość papierowych banknotów została już wycofana z obiegu, ale znaczna ich liczba nadal znajduje się na rynku, dlatego prosimy o sprawdzenie, czy ktoś nie ma ich w domu” – podkreśliła, cytowana przez „Guardian”.

Polacy mają czas na wydanie lub na wymianę banknotów do 30 września. Jest to możliwe w każdej placówce brytyjskiej poczty, a także w kasie Banku Anglii w Londynie. Oprócz tego banknoty można wysłać pocztą, ale należy pamiętać o tym, by dobrze ubezpieczyć paczkę. W przypadku, gdy znajdujemy się za granicą, przesyłka powinna zawierać dane do przelewu, czyli BIC/SWIFT, IBAN oraz numer rachunku. Bank Anglii zaznacza, że konto do przelewu musi przyjmować funty brytyjskie. Można także skorzystać z ofert kantorów, które skupują stare banknoty.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!