in

Banknot z wizerunkiem Kaczyńskiego? To już pewne, znamy szczegóły.

Już niebawem stanie się coś, co z pewnością zaskoczy część Polaków. Będzie kolekcjonerski banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Pojawi się w obiegu z okazji święta niepodległości w listopadzie. Mowa o nominale 20 złotych. Nakład będzie wynosić do 80 tys. sztuk.

Banknot kolekcjonerski

Prezes NBP Adam Glapiński przekazał, że już niebawem Polacy będą mogli zobaczyć nowy banknot. Będzie na nim Lech Kaczyński. Już dzisiaj ma zostać zaakceptowany i podpisany wzór banknotu o nominale 20 złotych.

Kolekcjonerzy będą mogli spodziewać się tego banknotu już w listopadzie z okazji święta niepodległości.

Oprócz banknotu 20 złotych, w grę wchodzi także banknot 100-złotowy. Na nim z kolei ma się pojawić święta Jadwiga. Póki co jednak nie jest to oficjalna decyzja. Wiadomo jednak, że jeśli zostałaby ona podjęta, to plan do zrealizowania na 2025 lub 2026 rok.

Czym są banknoty kolekcjonerskie? To pełnoprawne środki płatnicze, które często osiągają wartość większą od nominału, dlatego nie można nimi płacić.

Nowe banknoty często pojawiają się w związku z różnymi wydarzeniami w kraju, jak np. rocznice. Niektórzy kolekcjonerzy są zdania, że banknoty są wypuszczane za często, przez co ich wartość jest niższa..

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

źródło: o2.pl, Miniaturka: Chancellery of the President of the Republic of Poland, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons