in

Badania sportowe ALAB sport – ocena najważniejszych parametrów zdrowia zawodników konkretnych dyscyplin

Chcesz budować swoją formę sportową, maksymalnie ograniczając ryzyko kontuzji lub innych problemów zdrowotnych, które mogą pojawić się wskutek intensywnego uprawiania sportu? Monitoruj swoje zdrowie, wykonując regularnie badania dla sportowców. Dobrym pomysłem mogą być badania sportowe pod kątem wymagań konkretnych dyscyplin – dowiedz się, gdzie je wykonać i dlaczego mogą okazać się korzystne dla Twojego zdrowia.

Dlaczego warto wykonywać badania dla sportowców?

Sport to zdrowie – pomaga w utrzymaniu sprawności ruchowej i prawidłowej masy ciała, a także obniża ryzyko zachorowania na wiele różnych chorób. Jednak niedostosowanie diety i obciążenia treningowego do możliwości organizmu i specyfiki danej dyscypliny sportu może skutkować podwyższonym ryzykiem wystąpienia kontuzji i rozwoju niektórych schorzeń – np.:

  • chorób układu krążenia,
  • nieprawidłowego funkcjonowania nerek i wątroby;
  • zaburzeń hormonalnych;
  • niedoborów witamin i minerałów.

Dlatego osoby aktywne fizycznie powinny regularnie kontrolować zdrowie, a w szczególności te jego parametry, które są kluczowe w okresie treningowym.

Badania sportowe pod kątem wymagań konkretnych dyscyplin – troska o najważniejsze parametry zdrowia

Trudno porównać ze sobą treningi maratończyka i boksera, piłkarza i kulturysty czy pływaka i skoczka wzwyż. Przedstawiciele różnych dyscyplin trenują inaczej, poprawiając inne parametry swojej motoryki. Oznacza to, że angażowane są inne partie ciała, a co więcej – inne są również ich potrzeby dietetyczne.

Osoby aktywne mogą decydować się na badania sportowe pod kątem konkretnych dyscyplin. Pozwalają one monitorować te parametry zdrowia, które są najbardziej narażone na zaburzenia wskutek trenowania danej dyscypliny. Na potrzeby przedstawicieli wielu zróżnicowanych dyscyplin sportowych odpowiadają badania sportowe ALAB sport.

Skorzystaj z badań sportowych ALAB sport i monitoruj swoje zdrowie

W ALAB sport dostępne są pakiety badań dla sportowców, które zostały opracowane z myślą o przedstawicielach konkretnych dyscyplin. Poszczególne pakiety zawierają badania monitorujące parametry, które są szczególnie istotne dla zawodników:

  • sportów siłowych;
  • sportów wytrzymałościowych;
  • gier zespołowych;
  • sportów walki;
  • dyscyplin fitness, aerobik, crossfit.

Oprócz tego dostępne są też pakiety badań sportowych dla dzieci i sportowców wyczynowych, a także pakiet umożliwiający dokonanie oceny zdolności organizmu do regeneracji po ekstremalnym wysiłku, np. maratonie czy triathlonie.

Interpretacja wyników badań sportowych – skonsultuj się z lekarzem i ułóż swój trening

Po wykonaniu badań sportowych w ALAB sport możesz w ramach dodatkowej usługi skorzystać z konsultacji lekarskiej online. Prawidłowa interpretacja wyników będzie podstawą do ułożenia skutecznego, ale bezpiecznego planu treningowego oraz dostosowania diety do potrzeb organizmu. W ten sposób zredukujesz ryzyko kontuzji, przeciążeń, przetrenowania oraz rozwinięcia się schorzeń, które mogą występować wskutek uprawiania sportu i niedostosowania obciążeń i diety do swoich możliwości i potrzeb.