in

Nowy projekt rządu „Babcia plus”. Obejmie dziadków, którzy spełnią dwa warunki.

Po 500 plus, mama plus, teraz przyszła kolej na następny program z plusem. Tym razem będzie nosił nazwę „babcia +” i dotyczyć będzie osób, które posiadają wnuki.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska chce zrealizować swój pomysł na tzw. urlopy i dodatki dla dziadków.

Pomysł minister podpatrzyła u Węgrów.

Minister udała się z wizytą do ministra Miklosa Kaslera i viceminister Katalin Novak, żeby dowiedzieć się jak w praktyce sprawują się te rozwiązania.
 
Pomysł opiera się na wspieraniu aktywnych zawodowo dziadków, którzy mogliby przejąć opiekę nad dzieckiem, gdyby rodzice chcieli wcześniej wrócić do pracy.

Pomysł miałby dotyczyć dziadków aktywnych zawodowo
 
Tak jak urlop macierzyński rozszerzono na ojców, tak teraz obejmowałby także dziadków. Mogliby wykorzystać macierzyński zamiast mamy lub taty, oczywiście pod warunkiem przejęcia opieki nad wnukiem.
 

 
Warunek
 
Jednak nie dla wszystkich dziadków byłby ten przywilej. Warunkiem byłoby mieszkanie z dziećmi i wnukiem w tym samym gospodarstwie domowym.
 
Ale nie chodzi tylko o urlop, a również o dodatek rodzinny. Na Węgrzech funkcjonuje tzw. GYES wypłacany na dziecko co miesiąc do trzeciego roku życia. Wynosi on 28 tys forintów, w przeliczeniu 380 zł. Po powrocie rodziców do pracy dodatek przechodzi on na dziadków. Minister chce by tak było także w Polsce.
 

 
Urlop macierzyński
 
Długość urlopu macierzyńskiego w Polsce zależy od liczby urodzony z jednej ciąży dzieci. Na jedno dziecko, przysługuje 20 tygodni urlopu. Na bliźnięta – 31 tygodni, na trojaczki będą to 33 tygodnie, czworaczki 35 tygodni, a pięcioraczki 37 tygodni. Do tego dochodzi urlop rodzicielski także zależny od liczby dzieci urodzonych w czasie jednej ciąży.
 

 
Czy według Was to potrzebne rozwiązania problemów społecznych, czy raczej zbędne?

Źródło miniaturka: flickr