in

Oto 4 częste objawy ataku serca, których nie można lekceważyć – Te informację mogą ci uratować życie!

Niestety, rzadko wygląda to tak jak w filmach – Niewiele osób podczas ataku serca chwyta się za klatkę piersiową.

Istnieją inne, często spotykane objawy zawału. Warto je poznać, aby móc uratować życie swoje lub swoich bliskich. Aż 25% wszystkich ataków serca odbywa się bez żadnych objawów. Znany kardiochirurg dr C. Crandall od lat leczy skutki zawałów. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami, które objawy najczęściej powtarzają się przy ataku serca i to nie tylko na kilka chwil przed, ale też na kilka dni wcześniej.

Nadchodzący atak serca – 4 najczęściej spotykane objawy

#1 Obrzęk

Opuchnięte kostki i stopy nie zawsze świadczą o złym odżywianiu czy siedzącym trybie życia. Niestety, obrzęki nóg często są symptomem chorób serca, które powodują zatrzymywanie się wody w organizmie. Co ciekawe, nieprawidłowa praca serca może też objawiać się spadkiem apetytu połączonym ze wzrostem wagi.

#2 Niepokój

Wiele osób stwierdza, że na chwilę przed wystąpieniem ataku serca doświadczyły nagłego ataku paniki. I chociaż panika może objawić się w wielu przypadkach, należy skonsultować to z lekarzem. Lepiej zostać uznanym za przewrażliwionego niż stać się ofiarą zawału serca.

#3 Ból

Najczęściej atak serca objawia się bólem w klatce piersiowej, który promieniuje w każdym kierunku. Czasem ból pojawia się między łopatkami, na ramionach i plecach. O każdym takim bólu należy poinformować lekarza, nawet jeśli samoistnie przechodzi.

#4 Kaszel

Jednym z objawów ataku serca jest nadmierna wydzielina z płuc. Przez to człowiek zaczyna kaszleć, a oddech ma świszczący. Jeśli we flegmie pojawia się krew, należy natychmiast spotkać się z lekarzem.

Atak serca – reszta symptomów

• Zawroty głowy
• Nudności, wymioty
• Uczucie oblewających zimnych potów
• Płytki oddech

Jeśli każdy z wymienionych wyżej objawów trwa dłużej niż 10 min koniecznie zadzwoń na pogotowie. Doraźnie można wspomóc się ssąc tabletkę aspiryny.