in

AstraZeneca powoduje zakrzepy krwi? „Według mnie możemy już to powiedzieć”

Na jaw wychodzą niepokojące fakty. Szef zespołu ds. oceny szczepionek Europejskiej Agencji Leków (EMA) Marco Cavaleri przyznał, że „obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneci (przeciw COVID-19) a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi”.

„Według mnie możemy już to powiedzieć, to jasne, że jest związek ze szczepionką” – stwierdza Marco Cavaleri.

We wtorek we włoskim dzienniku „Il Messaggero” pojawił się wywiad, w którym Cavaleri analizował badania nad przypadkami zakrzepicy u osób powyżej 55 lat, przede wszystkim kobiet, tłumacząc, że są one „dalekie od zakończenia”.

„Dążymy do tego, by mieć jasny obraz tego, co się dzieje, określić szczegółowo ten objaw wynikający ze szczepionki”

Szczepionka AstraZeneca a zakrzepica

Ekspert został spytany podczas wywiadu, czy można stwierdzić, że zakrzepica jest reakcją na szczepionkę? Przyznał, że według niego jest to już oczywiste. Nie wie jednak, „co powoduje taką reakcję”. Będzie to badane w najbliższym czasie.

W połowie marca Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke przekazała, że szczepionka AstraZeneca nie powoduje ryzyka zakrzepów krwi. Jest bezpieczna i skuteczna.

„Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały” – mówiła Cooke.

EMA zapowiedziała, że badania nad związkiem między zakrzepami krwi a szczepionką będą trwać i podkreśliła jednocześnie, że „może być związana z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanych z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu), z krwawieniem lub bez krwawienia, w tym z rzadkimi przypadkami zakrzepów w naczyniach odprowadzających krew z mózgu (CVST)”.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!