in

7 osób zmarło po przyjęciu szczepionki AstraZeneca? Eksperci postawili sprawę jasno.

W sieci pojawiły się niepokojące informacje dotyczące szczepionki AstraZeneca. Internauci przecierają oczy ze zdumienia.

“Siedem osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu nietypowych zakrzepów krwi po otrzymaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca” – poinformował wczoraj wieczorem brytyjski regulator leków MHRA.

Nie wiadomo póki co, czy zakrzepy były zwyczajnym zbiegiem okoliczności, czy też rzeczywiście stanowiły efekt uboczny przyjęcia szczepionki. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że jest to wina podanego preparatu.

W piątek wieczorem MHRA odpowiedziała na pytanie stacji BBC, czy były przypadku zgonów po przyjęciu szczepionki – potwierdziła, że łącznie mowa o siedmiu osobach.

“Korzyści w zapobieganiu infekcji COVID-19 i jej powikłań nadal przewyższają wszelkie ryzyko, a ludzie nadal powinni przyjmować szczepionkę, gdy dostaną informację o takiej możliwości” – zaznaczyła szefowa MHRA June Raine.

Jak wynika z danych opublikowanych przez MHRA, pojawiły się 22 przypadki zakrzepicy zatok żylnych mózgu (CVST), będącej rodzajem skrzepu krwi w mózgu. Obserwowano przy tym niskie poziomy płytek krwi. U ośmiu osób, MHRA znalazła także problemy z krzepliwością krwi.

Naukowcy nie mają wątpliwości – konieczne jest szybkie przeprowadzenie dodatkowych badań.

“To stwarza możliwość, że szczepionka może być czynnikiem sprawczym w tych rzadkich i nietypowych przypadkach CVST, choć jeszcze tego nie wiemy, więc pilnie potrzebne są dalsze badania” – powiedział prof. David Werring z Instytutu Neurologii University College London.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: BBC