Jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawiera kwas acetylosalicylowy, dzięki któremu jego działanie ma właściwości przydatne nie tylko człowiekowi, ale także roślinom.
W niesprzyjających warunkach rośliny wytwarzają zbyt mało kwasu acetylosalicylowego, który pomaga w dojrzewaniu i ochronie przed szkodnikami.
Aspiryna dla roślin
I tu na pomoc przychodzi znana nam wszystkim polopiryna i aspiryna. Ogrodnicy sporządzają z nich roztwór, który przyspiesza wzrost i wzmacnia odporność.
Warzywom takim jak pomidory, ziemniaki, papryka czy bakłażany polopiryna przynosi wiele korzyści. Wystarczy spryskać rośliny roztworem wody i kilku tabletek leku.
Kilka tabletek polopiryny uniemożliwi rozwój bakterii wokół kwiatów. Dzięki temu lepiej się ukorzenią, a szkodliwe grzyby czy szkodniki znikną z ich podłoża.
Polopiryna przydaje się także dla roślin ciętych. Wystarczy, że jedną tabletkę rozpuścisz w 2 litrach wody i wlejesz tę wodę do wazonu. Ten trik przedłuży żywotność kwiatów.
Zbyt duża ilość leku może być szkodliwa!
Pamiętaj, że kuracja polopiryną może także Twoim roślinkom zaszkodzić. Musisz zachować proporcje nie więcej niż 1 tabletka na 1 litr wody. Polopiryna musi być dokładnie rozpuszczona w wodzie zanim spryskasz nią rośliny.
Najlepiej stosować taką terapię z samego rana. Zdoła się wchłonąć i odstraszyć owady. Musisz wykonać test jak lek działa na dana roślinę. Niektóre mogą być zbyt wrażliwe na jej działanie, inne zbyt odporne.