in

UWAGA RODZICE: Nie pozwólcie jeść swoim dzieciom przetworów ryżowych!

Produkty z ryżu znajdują się w sklepach dosłownie wszędzie i jak się okazuje mogą być bardzo szkodliwe, szczególnie dla naszych dzieci. Nowe badania wykazały w nich nadmierne ilości substancji rakotwórczych – to ostrzeżenie dla rodziców na całym świecie!

Po przebadaniu 102 komercyjnych produktów ryżowych, Krajowa Agencja Żywności w Szwecji informuje, że poziomy rakotwórczego arsenu w niektórych z nich są zbyt wysokie i powinniśmy unikać przetworów na bazie ryżu jak tylko możemy, a dzieci szczególnie!

„Wiedzieliśmy już, że ryż zawiera arsen. Ale teraz wiemy, że niektóre produkty na rynku zawierają stosunkowo zbyt wysoki poziom tego pierwiastka. Dlatego apelujemy do rodziców by zadbali o to, aby dzieci poniżej 6-stego roku życia nie spożywały zwłaszcza ciastek ryżowych. Dorośli, którzy spożywają zbyt dużo ryżu, także powinni ograniczyć te produkty.” – powiedziała Emma Halldin Ankarberg, toksykolog w NFA.
9618675933_05737f292a_o

Wobec tego czym jest Arsen, który znajduje się w produktach ryżowych?
Arsen to pierwiastek chemiczny z grupy azotowców, w niewielkich ilościach może działać stymulująco na organizm, jednak w większych stężeniach jest toksyczny i niebezpieczny dla naszego zdrowia. Może wywołać raka skóry, płuc, pęcherza, ewentualnie również wątroby, nerki i prostaty. Długotrwałe narażenie na arsen może powodować także wiele innych problemów zdrowotnych, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, uszkodzenie wątroby, przewlekły kaszel, cukrzyca i efekty neurologiczne, szczególnie u dzieci.
W ostatnich latach, naukowcy mocno zwracają uwagę na obecność arsenu w produktach ryżowych. Jego stężenie w ryżu jest bardzo zróżnicowane w zależności od odmiany, obszaru uprawy, metod uprawy oraz metod przygotowania. Dlatego pamiętaj o tym, by upewnić się dokładnie jakie produkty znajdują się na półkach sklepowych, zanim podasz je swojemu dziecku i nie zapomnij podzielić się tą ważną informacją ze znajomymi!

Źródło:newsner.com