fot. neufal54, CC0, via Wikimedia Commons
in

Milioner poświęcił dwie dekady na zbudowanie ogromnej arki. Jej wnętrze zdumiewa!

Przedsiębiorca budowlany Johan Huibers pochodzi z Anglii i jest człowiekiem bardzo religijnym. Pewnego dnia, miał sen w którym widział, jak straszna powódź przetoczyła się przez Holandię, ocierając się o jeden z jego regionów. Johan również dostrzegł znaki, które mówiły mu, że powinien zbudować arkę, zupełnie jak Noe w Księdze Rodzaju.

Jednak Johan nie wykorzystał jej, by ratować ludzi od powodzi, ale aby uchronić ich od grzechu i poszerzyć wiedzę o Bogu. Opowieść o ogromnej arce Johana sięga 1992 roku. To wtedy zaczął zaznajamiać się dokładniej z Biblią, czytać książki i oglądać filmy na temat arki Noego.

Arka Johana w pierwszej wersji – została budowana w Porcie Schagen od 2005 do 2007 roku i mierzyła 70 metrów długości, była warta ponad 1,6 mln dolarów. Johan opłynął nią Holandię w ciągu 3,5 lat. Ale to nie była jedyna arka jaką zbudował…

Kiedy Johan skończył swój rejs, jego Arka została przekazana organizacji „Ark of Noah”, która kontynuuje nią morskie przygody. Natomiast Johan skupił się na zbudowaniu pełnowymiarowej arki. Tym razem sięgnął głębiej do Biblii. Postanowił zbudować drugą arkę, która będzie miała dokładne wymiary, które Bóg podał Noe, kiedy kazał mu zbudować arkę.

Arka mierzy 131m długości, 30m szerokości i 22m wysokości.

Jest przeciwpowodziowa, ma 7 pięter, waży 2500 ton i jest na tyle duża, aby pomieścić 5000 osób jednocześnie. Johan wraz z ośmioma osobami, zbudował ją za pomocą niektórych materiałów nakreślonych przez Boga dla Noego, wraz z nowoczesnymi materiałami, aby zapewnić sukces temu projektowi.

Arka mieści się w Dordrecht, Holandia, jej zbudowanie kosztowało ponad 4 miliony dolarów.
Jest umiejscowiona na ukrytej platformie stalowej wykonanej z 21 barek, które dawniej służyły jako kontenery. To daje możliwość ciągnięcia jej przez holowników, ale niestety nie można nią wypłynąć w morze na własną rękę.
W środku było bardzo dużo miejsca, dlatego Johan postanowił wypełnić go zwierzętami, tak jak Bóg kazał to zrobić Noemu. Tylko zamiast prawdziwych zwierzaków, znalazły się tam sztuczne i bardzo drogie rzeźby. Na przykład, jedna para naturalnej wielkości słoni, kosztowała około 11 000 dolarów.

Arkę otwarto dla turystów w 2012 roku.
Aby zachęcić ludzi do jej odwiedzania, Johan zbudował tam zoo z prawdziwymi zwierzakami, takimi jak papugi, króliki czy pawie. Przez całą arkę Johan opowiada historię wielkiej powodzi i miłości Boga.

Aby przyciągnąć ludzi z różnych środowisk, Johan stworzył także restaurację i dwa kina.
Organizuje tam również spotkania biznesowe, wesela i inne imprezy okolicznościowe. Ludzie z całego świata przyjeżdżają, aby zobaczyć ten piękny okaz. Wszyscy są pod wielkim wrażeniem jej ogromnej wielkości i czystego piękna.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej, obejrzyj film poniżej.