in

Policja zaapelowała do wszystkich rodziców w Polsce. Sytuacja jest poważna, chodzi o dzieci.

Policja postanowiła wystosować bardzo ważny apel do wszystkich rodziców w Polsce. Zdarza się, że rodzice straszą swoje dzieci mundurowymi. „Bądź grzeczny, bo zabierze cię policjant” – możemy słyszeć podobne teksty. Bez wątpienia takie metody nie należą do dobrych metod wychowawczych i mogą zaszkodzić w chwili, gdy dziecku się coś stanie i będzie nieufne w stosunku do mundurowego, którego mogłoby poprosić o pomoc.

Akcja „Nie strasz dziecka policjantem” właśnie się rozpoczęła. Policjanci apelują o to, aby rodzice zastanowili się nad tym, jakie kształtują w dziecku podejście do policjantów.

Straszenie dziecka mundurowymi

Policjanci razem z Wydziałem Promocji Urzędu Miejskiego w Wyszkowie uznali, że pora na uświadomienie rodziców w pewnej ważnej kwestii. Często zdarzają się sytuacje, kiedy rodzice, chcąc wymusić na dziecku dobre zachowanie, straszą ich mundurowymi. Dziecko zaczyna się bać i traci zaufanie do kogoś, kto przecież w każdej chwili może po niego przyjść. W głowie dziecka tworzy się obraz przerażającego człowieka, który w żadnym razie nie byłby mu w stanie pomóc, gdyby się coś stało.

„Przypuśćmy, że nasze dziecko gubi się, zaczepia je ktoś obcy lub jego opiekun potrzebuje pomocy. Mało prawdopodobne jest, by zwróciło się wtedy do policjanta, który byłby w okolicy. Oczywiście taka reakcja dziecka byłaby prawidłowa i pozwoliła na zażegnanie niebezpieczeństwa. Jednak straszone wcześniej mundurem dziecko może bać się nawiązania z funkcjonariuszem kontaktu” — czytamy na stronie Policji.

Pamiętajmy o tym, że małe dzieci polegają tylko i wyłącznie na rodzicach i nie są w stanie odróżnić prawdy od fikcji. Policjanci podkreślają, że jeśli dzieci „słyszą, że mają się bać policjanta, to się go boją”.

„Nie kształtujmy w dzieciach poczucia strachu tam, gdzie jest on zupełnie niepotrzebny, nieprzydatny”

Policja apeluje

Policja w ramach akcji „Nie strasz dziecka policjantem” stara się uświadamiać rodzicom, żeby nakłaniali swoje dzieci do tego, by w razie zagrożenia, nie bały się one zwrócić z pomocą do policjanta.

„Nie wzbudzajmy w nich lęku i strachu przed mundurowymi. Uczmy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa, zamiast wzbudzać w nich lęk. Tymczasowe wyegzekwowanie w ten sposób posłuszeństwa tylko wydaje się idealnym rozwiązaniem, ponieważ w przyszłości może mieć bardzo negatywne skutki” — apelują policjanci.

W ramach akcji powstała specjalna grafika, która ułatwi dotarcie do rodziców. Możemy ją znaleźć poniżej lub na stronie głównej policji.

Co o tym sądzicie? Uważacie, że to przydatna akcja?

Źródło: policja.pl