in

Morawiecki skierował mocne słowa do Polaków. Możemy spodziewać się lockdownu?

Mateusz Morawiecki postanowił zabrać głos w bardzo ważnej sprawie. Skierował do wszystkich Polaków mocne słowa, których nikt się nie spodziewał. Sytuacja jest poważna, lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Szef rządu nie zamierzał dłużej milczeć – skomentował wydarzenia, które mają miejsce w naszym kraju w ostatnim czasie i poprosił o to, abyśmy byli wyrozumiali wobec decyzji władz.

Mateusz Morawiecki apeluje

Premier postanowił przypomnieć, że znajdujemy się w naprawdę dramatycznej sytuacji epidemiologicznej i od każdego z nas z osobna zależy, jak dalej się wszystko potoczy. Musimy być odpowiedzialni i pamiętać, że obecnie najważniejsze jest bezpieczeństwo.

„Musimy razem stawić czoła temu wyzwaniu” – powiedział szef rządu w nagraniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych.

Morawiecki po raz kolejny apeluje o to, abyśmy zrozumieli decyzję o zamknięciu cmentarzy na czas Wszystkich Świętych. Podkreślił, że stało się tak dla dobra seniorów, dla których wszelkie kontakty dziś są dużym ryzykiem zakażenia COVID-19.

„Sam chciałbym odwiedzić grób mojego taty, siostry czy przyjaciół. Decyzja jest efektem wielu konsultacji z zespołem ekspertów […] Odpowiedzialność musi zwyciężyć. Do ostatniej chwili analizowaliśmy dane i mieliśmy nadzieję, że nie zmuszą nas do podjęcia tak tragicznych rozstrzygnięć” – tłumaczył premier.

Premier zwrócił się także do protestujących:

„Niech nasze spory nie toczą się na ulicy. Nie chcemy kolejnych zachorowań” – zaapelował do protestujących szef rządu.

Premier jest zdania, że trzeba za wszelką cenę doprowadzić do zminimalizowania rozprzestrzeniana się koronawirusa, a to wiąże się z „bolesnymi krokami”. Przeprosił wszystkich poszkodowanych, którzy dowiedzieli się o zamknięciu cmentarzy tak późno i jednocześnie zapowiedział, że to, czy w Polsce zostanie wprowadzony lockdown, zależy tylko od postawy obywateli.

„Jeśli możecie, zostańcie w domu” – podsumowuje premier.

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że na dziś na 17:00 zaplanowano spotkanie Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, ale członkowie Lewicy i KO zadecydowali, że nie zamierzają brać w nim udziału.

„Nie będę przyczyniać się do rozmywania odpowiedzialności” – powiedział Włodzimierz Czarzasty.

„Nie ma zgody, by brać udział w kolejnych oszustwach” – skwitował Borys Budka.

Źródło:WP