in

Ministerstwo wydało pilne ostrzeżenie. Lepiej uważać i ostrzec swoich bliskich.

Resort spraw zagranicznych wydał pilny apel, z którym powinien zapoznać się każdy z nas. Jak się okazuje, oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Podszywają się oni pod pracowników MSZ lub pracowników polskich placówek i wymuszają czynności, których skutki mogą być opłakane. Można stracić wszystkie pieniądze.

Oszuści grasują

Nie ma wątpliwości co do tego, że oszuści zawsze znajdą sposób na to, jak wyciągnąć od nas pieniądze. Warto zatem zdawać sobie sprawę z istniejącego zagrożenia tak, aby w razie czego nie dać się nabrać.

W ostatnim czasie na stronie resortu spraw zagranicznych pojawiło się pilne ogłoszenie.

„W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje sygnały o telefonicznym podszywaniu się oszustów pod pracowników MSZ RP lub placówek zagranicznych RP w celu zmuszenia do wykonania określonych czynności, w szczególności dokonania przelewu środków pieniężnych” – informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ na stronie rządowej resortu.

Oszuści mogą od nas próbować wyłudzać dane podczas rozmowy telefonicznej. Zawsze powinniśmy trzymać rękę na pulsie.

Ministerstwo przekazało, że posługują się oni metodą zwaną „spoofing”, co w praktyce oznacza że podszywają się pod konkretne numery telefonu, aby osiągnąć swój cel.

„Jest to działanie całkowicie niezależne od MSZ oraz nie oznacza, że przełamane zostały jakiekolwiek zabezpieczenia teleinformatyczne Ministerstwa” – podkreślono. Jak zapewniono, „nawiązywanie połączeń z Centralą MSZ (+48 22 523 90 00) oraz z Infolinią MSZ dla Obywatela (+48 22 250 01 16) w celu uzyskiwania informacji jest w dalszym ciągu bezpieczne” – czytamy.

Warto podkreślić, że żaden z pracowników MSZ nie będzie kontaktować się z nami w taki sposób. Jeśli będziemy coś podejrzewać, powinniśmy jak najszybciej to zgłosić na policję.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Fakt