in

Polacy mogą być w niebezpieczeństwie. Kancelaria Premiera wystosowała ważny apel.

Poświąteczne wyprzedaże są wspaniałą okazją dla internetowych oszustów. Kancelaria Premiera postanowiła ostrzec wszystkich przed czyhającym zagrożeniem. Oszuści wyłudzają pieniądze i dane, lepiej być uważnym.

Polacy powinni być bardzo ostrożni podczas internetowych zakupów. Cyberprzestępcy zrobią wszystko, aby osiągnąć swój cel i łatwo paść ich ofiarą. Wystarczy chwila nieuwagi, a jej konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów apeluje do Polaków o ostrożność.

„W swoich działaniach cyberprzestępcy są bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych” – czytamy w komunikacie KPRM.

Przestępcy w Internecie są kojarzeni m.in. z Pishingu. Działania takie zmuszają internautów do wykonywania szeregu czynności doprowadzających do wyłudzenia danych czy pieniędzy.

„Phishing to jeden z najpopularniejszych internetowych typów ataków. Zazwyczaj opiera się o wiadomości e-mail lub SMS. Cel jest zawsze taki sam – stosujący go cyberprzestępcy robią wszystko, żebyśmy podjęli działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. A wszystko po to, by nas złowić – wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont w mediach społecznościowych” – przekazuje Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

Nie możemy klikać w niepewne linki. Zawsze dokładnie sprawdzajmy wiadomości, które dostajemy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Na wszelkiego rodzaju literówki i przejęzyczenia w linku czy też w nazwie firmy.

Zakupy powinniśmy zawsze robić u dostawców, którym ufamy i którzy mają oficjalne sklepy internetowe. Przed dokonaniem zakupu na nieznanej stronie, najpierw upewnijmy się, że jest bezpieczna.

„Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail lub SMS, a nie masz pewności, że ich nadawca jest prawdziwy – nie odpowiadaj i nie klikaj w umieszczone w wiadomościach linki. Żeby Cię podejść, w tego rodzaju wiadomościach przestępcy wykorzystują tzw. skrócone adresy stron internetowych […] Cyberprzestępcy często wykorzystują niedostrzegalne na pierwszy rzut oka błędy, czyli rejestrują domeny o nazwie niemal identycznej lub podobnie brzmiącej do nazwy popularnych firm bądź marek” – ostrzegają eksperci.

Każde oszustwo lub wyłudzenie danych należy zgłosić za pomocą strony https://incydent.cert.pl.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: TVN 24