in

Mama poczuła ulgę gdy córka zasnęła. Ale załamała się, gdy chwilę później nie mogła jej obudzić.

Każdy, kto miał dziecko, dobrze wie jak czasem trudno położyć go spać. Dla wielu rodziców ten proces może być bardzo trudny i może obejmować godziny niekończącego się kołysania lub śpiewania kołysanki.

Alexandra Metelkina, matka z Rosji, nie miała tego problemu pewnego dnia. W końcu udało jej się bezproblemowo położyć 6-miesięczną córkę Anyę do snu. Ku zaskoczeniu Aleksandry, uporała się z tym znacznie szybciej niż zwykle. Ale gdy tak patrzyła, jak jej mała dziewczynka śpi spokojnie w swojej kolebce, była zupełnie nieświadoma tego, jak poważny i niebezpieczny będzie dla niej ten sen.

Godziny mijały, a mała Anya nadal nie budziła się z drzemki. To było bardzo nietypowe, bo każda nutka hałasu była w stanie ją obudzić. Alexandra próbowała już wszystkiego i zdała sobie sprawę, że jej córka nie jest w stanie się obudzić. Kobieta wpadła w panikę i wezwała pogotowie.

Anya trafiła do szpitala, ale lekarze też nie potrafili jej obudzić. Ona żyła, nie była w śpiączce… według nich wszystko było z nią w porządku. Po prostu miała głęboki i długi sen.
Sen ciągnął się jeszcze przez około tydzień, a potem cudownie, Anya obudziła się jakby nic się nie stało. Przeprowadzono jeszcze kilka badań ale po raz kolejny nic nie zdiagnozowało.

Alexandra i Anya zostały wypuszczone ze szpitala, ale następnego dnia stało się znowu to samo. Anya zasnęła, a Alexandra nie mógła jej obudzić, bez względu na to jak bardzo się starała.

To zdarzało się bardzo często. Czasami Anya spała przez wiele tygodni bez jedzenia i picia. Kiedy się budziła, była jasno czerwona, miała niską temperaturą ciała i wysoką gorączkę. Lekarze wciąż szukają odpowiedzi na to, co mogłoby spowodować hipersomnię u córeczki Alexandry.

Stan Anyi został oficjalnie uznany jako „hipersomnię bez przyczyny”. Ma również objawy podobne do zespołu Kleinego-Levina. Fundacja KLS definiuje ten stan jako „rzadkie i złożone zaburzenia neurologiczne charakteryzujące się powtarzającymi okresami nadmiernej ilości snu, zmienionych zachowań i obniżonym rozumieniu świata.”
 
Anya ma teraz 19 miesięcy i została poddana już wielu zabiegom, ale żaden z nich do tej pory jej nie pomógł.

Pomóż nam podzielić się historią Anyy, może ktoś będzie w stanie uzyskać więcej informacji na temat tego, co może być przyczyną jej dziwnego stanu. Oto raport o niezwykłym stanie Anyy (w języku rosyjskim):