in

Rząd wysłał alert do Polaków. Cała Polska na czerwono

W piątek w Polsce ma nadciągnąć cyklon o nazwie Ulf, co wywołało obawy wśród mieszkańców całego kraju. Rząd natychmiastowo rozpoczął akcję ostrzegania przed możliwymi konsekwencjami takich warunków pogodowych, a alert RCB został rozesłany do użytkowników sieci telefonii komórkowych w całym kraju.

Synoptycy przewidują, że cyklon Ulf przyniesie ze sobą groźne wichury, które w porywach osiągną prędkość do 125 km/h. W związku z tym, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Mieszkańcy zostali poinformowani o możliwych przerwach w dostawie prądu oraz o konieczności unikania otwartych przestrzeni.

Według IMGW, silny i porywisty wiatr zacznie wzrastać późnym wieczorem i w nocy. Najsilniejsze porywy wystąpią wzdłuż Wybrzeża i osiągną prędkość do 125 km/h. W pozostałych częściach kraju wiatr będzie słabszy – do 90 km/h, chociaż na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie będzie osiągał prędkość do 100 km/h.

W południowej części kraju oczekuje się słabszych wiatrów – do 80 km/h, a wiatr będzie wiejący z kierunków południowo-zachodniego i zachodniego. W górach, takich jak Karkonosze wiatr będzie osiągał 110 km/h a w Sudetach 170 km/h. W tych regionach możliwe są również zawieje i zamiecie śnieżne.

IMGW ostrzega również przed opadami w niemal całym kraju, w postaci deszczu i mżawki. Na północnym wschodzie kraju można spodziewać się deszczu ze śniegiem, natomiast w wysokich partiach gór spadnie śnieg.

Źródło: radiozet.pl