in

9-latka od dzieciństwa widzi świat pod kątem 90 stopni. Jej życie to ciągła walka z bólem.

Afhseen Qumbar, 9-letnia mieszkanka Indii, przez całe życie cierpi na bardzo rzadką dolegliwość. Jej szyja jest obrócona o 90 stopni.

Bez względu na to, jak bardzo stara się utrzymać wyprostowaną głowę, nie odnosi sukcesu. Przyzwyczaiła się już, że wszystko wywraca się do góry nogami, dla niej ten stan rzeczy stał się normą.

Z powodu swojego stanu została zmuszona do zrezygnowania ze szkoły, nie ma przyjaciół – jej rówieśnicy nie chcą się z nią zaprzyjaźniać, obawiając się jej niezwykłego wyglądu. Pozycja jej głowy, uniemożliwia jej utrzymanie równowagi, dlatego też dziewczyna porusza się głównie z pomocą rodziców. W tej sytuacji nie mają na kogo liczyć, bo przez wiele lat nie mogą się doczekać wsparcia ze strony rządu.

W rodzinie 55-letniego Allaha Giulio i 50-letniej Jamilany jest tylko sześcioro dzieci, które urodziły się całkowicie zdrowe, jak sama Afhsen. Jednak gdy miała mniej niż rok, zdarzył się wypadek: dziewczyna złamała szyję w wyniku upadku.

Przestraszeni rodzice natychmiast zabrali dziecko do lekarza, który był zaskoczony, że udało jej się przeżyć po takiej kontuzji. Niestety nie mógł jej w niczym pomóc, ponieważ to było zbyt ryzykowne.
„Wydaliśmy ostatnie pieniądze, by jak najszybciej zabrać ją do lekarza, ale to jej nie pomogło. Od tego czasu sytuacja tylko się pogorszyła… ”, mówi matka Afhsen.

Niemniej jednak dziewczyna walczyła o dostosowanie się do nowego stanu. Ale z czasem straciła zdolność trzymania głowy prosto i coraz bardziej cierpiała z powodu bólu szyi. Ojciec zabrał ją do szkoły, a gdy nie miała z kim zostawać w domu, musiał zabrać ją do pracy. Potrzebowała stałego nadzoru. Afhsen niedawno opuściła szkołę, nie mogąc wytrzymać ataków rówieśników.

„Nie może się o siebie troszczyć, dlatego nie zostawiamy jej samej. Bracia i siostry to jej jedyne towarzystwo, nie licząc nas. Lubią się z nią bawić. ” – mówia Jamilan.

Ta pozycja głowy dziewczyny może być wynikiem nieprawidłowo ukształtowanego kręgosłupa, jego nienormalnego rozwoju lub problemem mogą być mięśnie szyi. Tak czy inaczej, należy postawić dokładną diagnozę, ale może to zrobić tylko specjalista w klinice w Karaczi.

Ale badania są bardzo kosztowne, a rodzina Afhsen nie ma wystarczających środków finansowych. Jej rodzice są rolnikami, uprawiają warzywa do dalszej sprzedaży. Najstarszy syn, Mahmad Yakub, jedyne dziecko, które jest już wystarczająco duże, by pracować, zarabia nie więcej niż 200 USD miesięcznie w małym sklepie. Dlatego dziewczyna do tej pory nie jest w stanie dotrzeć do specjalisty, który mógłby ją wyleczyć.