Kolęda, czyli tradycyjne wizyty duszpasterskie w domach wiernych, to ważny element obchodów świąt Bożego Narodzenia i okresu noworocznego. W tym czasie księża odwiedzają parafian, przynosząc błogosławieństwo do ich domów. Wśród wiernych pojawia się jednak pytanie dotyczące finansowego aspektu tych wizyt: czy i ile pieniędzy należy ofiarować księdzu?
Kolęda: pomiędzy tradycją a nowoczesnością
Kolęda, odbywająca się w okresie 2023/2024, to nie tylko moment duchowego skupienia, ale i czas, kiedy wierni zastanawiają się nad odpowiednią formą przyjęcia duszpasterza. Jednak nie każdy jest w stanie przyjąć księdza w domu – niektórzy są w pracy lub poza domem. W takich sytuacjach, wizyta duszpasterska nie jest realizowana.
Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, przyjmowanie księdza po kolędzie nie jest obowiązkowe. Jest to kwestia indywidualnej decyzji każdego wiernego. Brak jest także kanonicznego wymogu co do tego, aby otwierać drzwi dla księdza podczas jego wizyty duszpasterskiej.
Ofiara dobrowolna
Czy wręczenie koperty z pieniędzmi księdzu podczas kolędy jest obowiązkowe? Wręczanie darów finansowych jest całkowicie dobrowolne. Księża nie mają prawa domagać się ofiary finansowej od wiernych w trakcie wizyty kolędowej. Ważne jest, aby wierni byli świadomi, że wysokość ewentualnej ofiary jest kwestią ich osobistego wyboru i nie powinna być przedmiotem zainteresowania czy komentarza ze strony duchownego.
Kolęda to czas głębokiej tradycji, który jednak musi znaleźć swoje miejsce w realiach współczesnego świata. Decyzja o przyjęciu księdza w domu i ewentualnym złożeniu ofiary finansowej należy do każdego wiernego indywidualnie. Ważne jest, by pamiętać o duchowej wymowie tych odwiedzin, a nie skupiać się wyłącznie na aspekcie materialnym.