fot.freepik.com
in

9 nawyków, które powinieneś wyeliminować ze swojego życia. Poważnie zagrażają Twojemu mózgowi

Ludzki mózg jest instrumentem odpowiedzialnym za większość funkcji życiowych człowieka. Dlatego tak ważnym jest zachowanie maksymalnej jego kondycji i dbałość, aby wyeliminować pewne nawyki, mogące realnie zagrozić jego właściwemu funkcjonowaniu. 

9 nawyków szkodliwych dla zdrowia

1. Nuda

Jedną z podstawowych umiejętności mózgu jest neuroplastyczność, a więc możliwość gromadzenia wspomnień, nawiązywania nowych połączeń nerwowych. Dlatego istotne jest dostarczanie temu narządowi rozrywki intelektualnej, która zachęcałaby do jego działania.

2. Brak podstawowego posiłku – śniadania!

Śniadanie, jak wiadomo jest podstawą dobrego samopoczucia. Dlaczego? Jak pokazują współczesne, japońskie badania, osoby, które nie dostarczają z rana odpowiednich składników i glukozy, mają większe problemy z normalnym i prawidłowym funkcjonowaniem swojego mózgu. Wolniej przyswajają nowe informacje, sprawiają, że ryzyko występowania udaru, bądź wylewu jest zdecydowanie większa- nawet o 36%.

3. Sen z telefonem obok głowy.

Pole elektromagnetyczne, wydzielane w telefonach komórkowych jest niezwykle szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak pokazują szwedzkie badania, promieniowanie z telefonów może wywoływać olbrzymie bóle głowy, a także przyczyniać się w znaczący sposób do występowania nowotworu mózgu. Stąd też apel naukowców, aby nikt nie spał z telefonem blisko głowy, a najlepiej unikał jego obecności, jeśli jest to możliwe.

4. Praca podczas choroby

Mało kto zastanawia się, dlaczego w większości przypadków lekarze przepisują zwolnienie lekarskie podczas choroby. Otóż wytłumaczenie jest bardzo proste. Organizm podczas choroby walczy z infekcją, dlatego tez wykorzystuje wszystkie możliwości. Gdy decydujemy się na pracę wydłużamy okres rekonwalescencji i narażamy się na dodatkowe osłabienie, a więc kolejne choroby.

5. Nadmierne jedzenie

Nadmiernie spożywane jedzenie jest zwykle mało wartościowe pod względem energetycznym. Dlatego tez bardzo często mózg nie rejestruje faktu zjedzenia, a człowiek jest dalej głodny. Dlatego podstawą jest dbałość o wybór wartościowych posiłków, aby dostarczały nam energii niezbędnej do funkcjonowania.

6. Brak właściwej ilości snu

Sen odgrywa kluczową rolę w ludzkim zdrowiu, gdyż pozwala na pełną regeneracje organizmu. Także w tym czasie zostają wyeliminowane szkodliwe toksyny. Jeśli więc nie dostarczamy właściwej ilości odpoczynku, nasze samopoczucie, a co za tym idzie, także zdrowie ulega znacznemu pogorszeniu.

7. Palenie papierosów

O paleniu nie ma co za wiele pisać, gdyż jest powszechnie wiadomo, iż czynność ta bardzo szkodzi ludzkiemu organizmowi. Przede wszystkim osłabia żywotność neuronów i błon komórkowych, odpowiedzialnych za właściwą koordynacje ruchową, czy też równowagę.

8. Cukier

Cukier, choć niezwykle popularny w nadmiarze prowadzi do wielu nieprzyjemnych schorzeń i dolegliwości. Jak podają najnowsze badania, to właśnie on odpowiedzialny jest za nieprawidłowe działanie niemalże każdej tkanki czy komórki w centralnym układzie nerwowym.

9. Nadmierne picie alkoholu

Choć spożycie umiarkowanej ilości alkoholu (szczególnie czerwonego wina) może przynieść pewne korzyści zdrowotne, nadmierne picie jest zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia. Alkohol ma toksyczne działanie na mózg, uszkadzając neurony i wpływając na liczne procesy biochemiczne. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu, w tym demencji alkoholowej, a także do wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby wątroby i serca.