fot. freepik
in

9 ważnych faktów o rzeźbieniu ciała, o których Twój trener Ci nie powie!

Każdy kto chce być fit, schudnąć lub utrzymać sylwetkę wie, że trzeba do sprawy podejść kompleksowo. Nie wystarczą ani same ćwiczenia, ani wyłącznie zmiana nawyków żywieniowych.

Jedno i drugie trzeba wprowadzić w swoją codzienność. Aktywność fizyczna plus zdrowe odżywianie czynią cuda dla samopoczucia i sylwetki.

Jednak jedno i drugie musi być zrobione z głową. Poznaj fakty dotyczące aktywności, które sprawią, że Twój trening będzie bardziej skuteczny i przyjemniejszy.

1. Na efekty długo poczekasz.

Nie oczekuj szybkich rezultatów. Zaczynając trening w styczniu, by zdążyć przed latem, spektakularnych zmian nie dostrzeżesz. Po 2-3 miesiącach zobaczysz pierwsze efekty, ale będą one bardzo niewielkie, pod warunkiem oczywiście, że masz dobrą kondycję i rzetelnie ćwiczysz.

Przeważnie dopiero po 6 miesiącach efekty są dostrzegalne na tyle, że przy porównaniu zdjęć widać różnice i to też pod warunkiem, że robisz co najmniej 3 treningi siłowe i 2 treningi cardio tygodniowo.

2. Nie zawsze będziesz w stanie osiągnąć założone rezultaty

Pewnie masz w głowie wygląd idealnej sylwetki, który motywuje Cię do działania. Możesz być jednak rozczarowana. Masz inną sylwetkę, inne geny, metabolizm.

Twoje ciało nigdy może nie osiągnąć kształtów, które sobie wymarzyłaś, bez względu na to ile pracy w to włożysz. Sportowa sylwetka wymaga poświęcenia jej znacznie więcej czasu niż możesz sobie pozwolić. Trenerzy całe dnie spędzają na siłowni, jedzą specjalne odżywki i suplementy przyspieszające przyrost tkanki mięśniowej.

3. Wystarczy 5-7 sesji treningowych z trenerem

Trenerzy osobiści lubią budować przekonanie, że tylko pod okiem trenera można wypracować sylwetkę na siłowni. To nieprawda. Wystarczy kilka spotkań, by trener pokazał Ci jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. 5-7 takich sesji wystarczy, by rozpocząć samodzielną pracę nad sylwetką. Po jakimś czasie warto skonfrontować to jak je wykonujesz i zalecenia poprzedniego trenera, z kimś innym.

4. Tylko podstawowe ćwiczenia mogą pomóc w zbudowaniu pięknego ciała

Trenerzy przekonują klientów, że tylko urozmaicanie zestawu ćwiczeń zbuduje odpowiednią sylwetkę. To nieprawda. Wystarczą podstawowe ćwiczenia jak rzuty, deski, martwy ciąg, przysiady i pompki przez bardzo długi czas, dopiero później można włączyć ćwiczenia izolacyjne.

5. Zasadniczo nie musisz trzymać specjalnej diety sportowej

Nowi użytkownicy siłowni szybko zaczynają wierzyć w magiczną moc odżywiania sportowego. Wystarczy zwykła, zdrowa i urozmaicona dieta.
6. Całkowicie cellulitu się nie pozbędziesz

Wszyscy już chyba wiedzą, że cudowne kosmetyki anycelulitowe nie istnieją, ale wciąż wiele kobiet wierzy, że treningi pozwalają pozbyć się skutecznie problemu. To nieprawda, może będzie on mniej widoczny, ale całkowicie nie zniknie.

7. Nie musisz regularnie wykonywać abs, aby uzyskać piękny brzuch

Większość jest przekonana, że tylko abs rzeźbi mięśnie brzucha i trzeba się katować brzuszkami. Przeciwnie, niektóre ćwiczenia mogą wręcz poszerzyć talię. Wystarczy raz na tydzień skupić się na ćwiczeniu mięśni brzucha, nie należy przesadzać.

8. Kobiety powinny wykonywać więcej powtórzeń i odpoczywać między ćwiczeniami

Fitness dla kobiet jest zupełnie inny niż dla mężczyzn. Warunkiem sukcesu jest dłuższy czas napięcia przy krótszych przerwach na odpoczynek. Dlatego kobiety powinny obciążać mięśnie mniej, ale wykonywać więcej powtórzeń. Duże ciężary przy mniejszej ilości powtórzeń są przeznaczone dla mężczyzn.

9. Nie możesz ćwiczyć i jeść za mało

Oczywiście powinnaś przyjmować mniej kalorii niż spalasz, jeśli chcesz schudnąć. Ale nie wolno z tym przesadzić, ponieważ ciało zareaguje spowolnieniem metabolizmu i przejściem w stan oszczędzania energii. Nie tylko nie schudniesz, ale przestaniesz mieć siłę by ćwiczyć. Zniweczysz tym szanse na sprawność, zdrowie i szczupłą sylwetkę. Jeśli chcesz schudnąć, staraj się nie jeść 1-2 godziny po treningach siłowych.

Czy znałaś te fakty? Co najbardziej Cię zaskoczyło? Daj znać w komentarzu na Facebooku!

Źródło: 5minutdlazdrowia.pl