in

Odkryto szczątki 800 dzieci w szambie na terenie dawnego sierocińca – prowadziły go zakonnice.

Do tych strasznych wydarzeń doszło w Irlandii 60 lat temu. Zakonnice Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych pochowały ciała 800 dzieci w szambie na terenie sierocińca.

Siostry prowadziły dom samotnej matki i sierociniec. Dawały schronienie piętnowanym w tych czasach kobietom, które zaszły w ciążę pozamałżeńską. W tym licznym ofiarom gwałtów, które mimo, że niczemu nie zawiniły, w domu samotnej matki u sióstr, miały odpokutować swoją nieczystość.

Przypadkowe odkrycie

Zbiorowy grób odkryty został przypadkowo przez dwóch nastolatków bawiących się przy zbiorniku na szambo, na osiedlu, które w latach 70-tych powstało na terenie dawnego sierocińca.
 
Wiedzeni ciekawością chłopcy odkryli betonowe wieko i zobaczyli pływające w fekaliach czaszki i kości.

Początkowo przypuszczano, że to ofiary głodu, który w latach 50-tych nawiedził Irlandię, ale dokumenty z archiwum sierocińca ujawniły, że to zwłoki dzieci urodzonych tam w latach od 1926 do 1961 roku.
 

 

Jak umarły?

 
Z dokumentów wynika, że przyczynami zgonów były przedwczesne porody, choroby, wady genetyczne. Ale śmiertelność dzieci była wyjątkowo wysoka, czy przyczyniały się do niej same zakonnice?
 
Tego faktu jednoznacznie nie udało się ustalić. Mimo, że od kilku lat rząd Irlandii prowadzi śledztwo w tej sprawie.
 
Wiadomo, że dzieci nie były chowane w trumnie z należytym pochówkiem. Odmówiono im prawa do spoczywania w ziemi świętej, prawdopodobnie z uwagi na to, że były nieślubne.