in

8 niesamowitych rzeczy, które dowodzą, że nasze ciało jest najbardziej przemyślanym systemem na świecie.

Nasze ciało jest złożone z różnych systemów, które mają za zadanie chronić nas i pomóc przetrwać nawet w chwili śmiertelnego zagrożenia. To niesamowite, jak zostaliśmy skonstruowani. Sami dojdziecie do tego wniosku, poznając te niewiarygodne mechanizmy.

1. Język tworzy niesamowite piruety podczas prostej rozmowy

Jak mogliście się dowiedzieć na różnych etapach życia, język jest najbardziej elastycznym mięśniem w naszym ciele. Może on przybierać naprawdę rozmaite formy.

2. Skóra jest hiperelastyczna

Skóra człowieka potrafi być naprawdę bardzo elastyczna. Britney Gary Turner jest uznawany za mężczyznę o najbardziej elastycznej skórze na świecie i widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa. Jego skóra ma taką elastyczność, że Gary łatwo rozciąga skórę na odległość nawet 16 cm, a tę umiejętność ma jedna na 10 000 osób!

3. Mamy kilka rodzajów łez

Czy wiedzieliście, że każdy z nas ma 3 rodzaje łez, które różnią się składem chemicznym i pojawiają się w zależności od sytuacji?

1. Łzy podstawowe – trzymają nasze oczy wilgotne i są one aktywne niemalże przez całą dobę.

2. Odruchowe łzy – które pojawiają się w wyniku podrażnienia. Na przykład, kiedy coś nam wpadnie do oka.

3. Łzy mentalne (emocjonalne) – pojawiają się, gdy drużyna wygrywa ważny mecz lub rozstajemy się z ukochaną osobą. Ale pomimo tego, że jest to jedna grupa łez, pod mikroskopem mogą wyglądać inaczej.

4. Tęczówka – wiązka bardzo małych i przerażających mięśni

Pod tęczówką oczy wyglądają jak pajęczyna zrobiona wokół czarnej dziury. W rzeczywistości ta sieć to ten sam mięsień jak inne w naszym ciele, ale nie są one pokryte błoną. Te mięśnie mogą się również zmęczyć. Zdarza się to często pod koniec dnia, gdy jesteśmy zmęczeni pracą.

5. Kiedyś wyglądaliśmy jak małe stworzenia z obcej planety
 

 
Jak mówią naukowcy, w łonie człowieka człowiek przechodzi przez wszystkie stadia rozwoju ewolucyjnego. Dlatego kiedyś mieliśmy między palcami ogon, skrzela i błony. Być może już o tym słyszałeś, ale nigdy tego nie widziałeś.
 
6. Twoje białe krwinki ciągle szukają swoich wrogów
 

 
Białe krwinki są jak armia, która ma różne jednostki w walce z różnymi zagrożeniami. A rozmowa dotyczy nie tylko bakterii.
 
Na zdjęciu robak został zaatakowany przez eozynofile – białe krwinki, które zajmują się zagrożeniami w organizmie takimi jak pasożyty.
 
7. Twoje zęby są pokryte całą cywilizacją bakterii
 

 
Każdy z nas jest w taki czy inny sposób zaznajomiony ze zjawiskiem takim jak próchnica, ale niewielu wie, czym ona naprawdę jest. W istocie jest to bakteria. Powstaje z powodu kwasu, który jest emitowany przez bakterie w wyniku metabolizmu cukrów.
 
8. Czy naprawdę mamy „aurę”?
 

 
Na koniec przyszedł czas na trochę magii. Mowa o metodzie shirin, która dzięki specjalnemu sprzętowi pozwala zobaczyć nam ruch niewidzialnych gazów, cząstek i ślad pary, które są emitowane przez nasze ciało. Dla każdego powłoka ta jest niepowtarzalna.
 
Podzielcie się tymi ciekawostkami ze swoimi bliskimi!
Źródło: brightside.me