in

Są już pierwsze wyniki sekcji zwłok 73-latka, który zmarł po przyjęciu szczepionki na COVID-19.

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja o tym, że 73-letni mężczyzna z Ostrowiny zmarł dzień po przyjęciu szczepionki na koronawirusa. Aby określić przyczynę śmierci, wykonano sekcję zwłok. Właśnie pojawiły się pierwsze wyniki.

Pacjent źle się poczuł w tym samym dniu, w którym przyjął szczepionkę. Nie przewieziono go do szpitala, mimo iż wzywano do niego pogotowie. Ratownicy podali mu niezbędne leki. Kolejnego dnia mężczyzna już nie żył.

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie przekazał, że 73-latek miał miażdżycę, kłopoty z krążeniem i poruszaniem się. Przebywał w placówce 40 lat.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Oleśnicy Radosław Żarkowski poinformował, że podczas sekcji zwłok wykluczono udział osób trzecich. Biegli nie są również zdania, że doszło do wstrząsu anafilaktycznego, ponieważ zgon miał miejsce 36 godzin po podaniu szczepionki.

Ostateczna przyczyna zgonu mężczyzny będzie znana po otrzymaniu wyników badań wycinków narządów wewnętrznych, które zostały pobrane w czasie sekcji zwłok. Ma to nastąpić w przeciągu 3 miesięcy.

73-latek był ubezwłasnowolniony. Decyzję o przyjęciu przez niego szczepionki podjął jego opiekun prawny.

„W 2019 r. był hospitalizowany z uwagi na kłopoty z krążeniem” – oznajmił Marek Czarnecki, dyrektor placówki.

Mężczyzna był także niepełnosprawny intelektualnie. Ustalono, że nie przechodził wcześniej COVID-19.

Jego przypadek zawarto w rządowym raporcie dotyczącym niepożądanych odczynów poszczepiennych. Przekazano tam, że 73-latek „gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM”.

Jak wynika z danych przekazanych z MZ do Państwowej Inspekcji Sanitarnej (za okres od 27 grudnia do 21 stycznia), do tej pory zgłoszono 283 niepożądane odczyny poszczepienne, z których 231 miało łagodny charakter (zaczerwienienie w miejscu wkłucia).

Źródło: onet.pl