in

Miesiąc przed tym, zanim wylądujesz w szpitalu – Twoja wątroba wysyła ci 7 sygnałów o powadze sytuacji.

Wątroba pełni szereg funkcji metabolicznych, magazynujących, filtracyjnych, wydzielniczych i detoksykujących, bez których organizm nie jest w stanie funkcjonować.

Zaburzenia i dysfunkcje wątroby prowadzą do śmierci. Dlatego tak ważne jest by zapobiegać im zanim będzie za późno.

Oto 7 oznak złego stanu wątroby, które ostrzegają, że trzeba ją zbadać, zadbać lub leczyć, póki to jeszcze możliwe.

1. Zażółknięta skóra i oczy – jeśli masz ten objaw, stan Twojej wątroby jest mocno niepokojący

Żółty kolor pojawia się z powodu nadmiaru bilirubiny, który ma żółtawo-pomarańczowy pigment występujący w żółci wątroby. Zdrowa wątroba eliminuje bilirubinę. Ale poważnie uszkodzona nie jest w stanie poradzić sobie z jej nadmiarem.

2. Uczucie zmęczenia, które nie jest zmęczeniem

Zmęczenie jest odczuciem braku energii po wysiłku fizycznym lub psychicznym. Zwykłe zmęczenie łatwo zregenerować, wystarczy odpocząć, wyspać się. Ale apatia, brak motywacji, zniechęcenie, to stan, który jest niepokojący i może mieć przyczyny fizyczne, w tym związane z dysfunkcjami wątroby.

3. Obrzęk brzucha.

Dzieje się tak, gdyż dysfunkcje wątroby doprowadzają do zatrzymywania płynów. Brzuch może być napompowany i przypominać ciążę. Typowe są także obrzęki nóg i kostek.

4. Brak apetytu i utrata wagi (ponad 10%)
 

5. Popękane naczynka na skórze
 
Sieć małych, rozszerzonych naczynek w górnej części klatki piersiowej, dłoni, szyi i twarzy, może to być oznaką chorej wątroby.
 

6. Ciemny kolor moczu.

Ciemny kolor moczu, podobnie jak żółta skóra to efekt nadmiaru bilirubiny w wątrobie, która nie może zostać rozłożona.

7. Świąd skóry
 
Zaburzenia w wytwarzaniu żółci, a w konsekwencji gromadzenie się kwasów żółciowych w obrębie komórek wątroby w następstwie wywołuje uporczywy świąd skóry.
 
Wiele zmian i dysfunkcji wątroby ma charakter odwracalny, dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie nieprawidłowości w obrębie tego organu.