Im dłużej masz prawo jazdy, tym więcej nabywasz z czasem nawyków, które nie służą twojemu samochodowi. I często nie masz tego świadomości. Dlatego zapoznaj się z tymi faktami i przestań to robić dla dobra swojego auta i kieszeni!
7 nawyków kierowców szkodliwych dla auta
Tankowanie, gdy bak jest prawie pusty
W baku mogą zbierać się zanieczyszczenia, które tworzą na dnie osad. Jeśli zużywasz często paliwo do końca, mogą one wraz z nim dostać się do pompy paliwa i filtrów powodując poważne szkody. Sytuacja szczególnie dotyczy zimy, kiedy to powinno się dotankowywać paliwo przy połowie baku.
Ignorowanie niepokojących dźwięków
Skrzypienie, stukanie, buczenie i inne dźwięki, które brzmią nietypowo zawsze mają swoją przyczynę. Zazwyczaj są związane z uszkodzeniem jakiejś części. Ignorując te sygnały doprowadzisz do większych uszkodzeń, a nawet do nieszczęścia.
Trzymanie dłoni na drążku do zmiany biegów
Wielu kierowców to robi tymczasem jest to nieprawidłowe. Nawet niewielki nacisk przez odpowiednio długi czas sprawia, że wywierane jest ciśnienie. Może ono spowodować przesunięcie się synchronizatorów i przekładni, a po czasie problem ze zmianą biegów.
Jazda na wysokich obrotach przy zimnym silniku
Przy niskich temperaturach korzystniejsze dla silnika są niskie obroty. Nie powinno się przekraczać 2000. Pozwól się najpierw silnikowi rozgrzać zanim dociśniesz gazu.
Ciągłe hamowanie
W godzinach szczytu to nieuniknione. Ale jeśli tylko nie musisz nie nadużywaj pedału hamulca. Pamiętaj o regularnej wymianie klocków hamulcowych, sprawdzaj również poziom płynu hamulcowego i przewody.
Trzymanie stopy na hamulcu podczas jazdy z górki
To popularny błąd większości kierowców. Wynika zapewne z tego, że chcą być w każdej chwili gotowi do hamowania. Taki nawyk może doprowadzić do przegrzania układu hamulcowego i szybszego zużycia klocków i tarcz. Właściwszym zachowaniem jest przejście na niższy bieg i hamowanie silnikiem w początkowej fazie.
Nie używanie hamulca ręcznego
Podczas parkowania samochodu na pochyłym terenie, cały ciężar spoczywa na mechanizmie blokady wału wyjściowego skrzyni biegów. Hamulec ręczny odciąży skrzynię.
A Ty, które z tych błędów popełniasz?