in

7 fantastycznych ćwiczeń, które zregenerują Twój kręgosłup. Wystarczy odrobina samozaparcia!

Uraz kręgosłupa, ucisk czy skolioza zarówno w wyniku prowadzenia siedzącego, mało aktywnego trybu życia, niefortunnego nadwyrężenia czy intensywnego treningu potrafią skutecznie utrudnić nam życie. Niektórzy bardzo cierpią i w zasadzie tylko rehabilitacja może pomóc. A wszystko zaczyna się i kończy na właściwym wypracowaniu mięśni podtrzymujących kręgosłup.

Bez tego zawsze będziesz narażony na urazy i ból.

A wystarczy w miarę regularnie wykonywać kilka prostych, nieskomplikowanych ćwiczeń by wzmocnić mięśnie chroniące kręgosłup, poprawić sylwetkę i pozbyć się bólu.

 Ćwiczenie nr 1

Połóż się na plecach. Zegnij w kolanie prawa nogę. Lewą nogę wyciągnij nad głowę. Chwyć ją obiema rękami pod kolanem i przyciągaj delikatnie w kierunku tułowia przez około pół minuty. Zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

Ćwiczenie nr 2

Połóż się na plecach i tym razem ugnij obie nogi. Chwyć lewą nogę obiema rękami w kolanie i pociągnij w kierunku tułowia, przytrzymaj jakieś 20 sekund. Zmień nogę i powtórz.

Ćwiczenie nr 3

Połóż się na plecach. Wyciągnij prawą rękę do boku. Lewą nogę wyciągnij tak, aby była wyprostowana. Ugnij prawe kolan i przełóż przez lewą nogę. Przytrzymaj je lewą ręką przez 20 sekund, zmień nogi i ręce, powtórz.

Ćwiczenie nr 4
 

 
Połóż się na plecach i ugnij lewą nogę w kolanie. Łydkę prawej nogi połóż na lewym udzie. Kolano odchyl w bok. Ostrożnie przyciągnij lewą nogę w kierunku głowy. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Zmień nogę i powtórz wszystkie kroki.
 
Ćwiczenie nr 5
 

 
Uklęknij na prawym kolanie. Lewą stopę postaw na podłodze. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Powtórz ćwiczenie, zmieniając nogę.
 
Ćwiczenie nr 6
 

 
Połóż się na lewym boku. Ugnij prawą nogę w kolanie, chwytając prawą ręką kostkę. Ostrożnie przyciągnij kostkę do siebie, jednocześnie napinając mięśnie w prawym udzie. Kręgosłup nie powinien być wtedy mocno wygięty. Utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund. Następnie połóż się na prawym boku i powtórz ćwiczenie.
 
Ćwiczenie nr 7
 

 
Pochyl górną część ciała do przodu, jednocześnie lekko zginając nogi w kolanach, do punktu, w którym będziesz mógł dotknąć krawędzi stołu obiema rękami. Ramiona powinny być wyciągnięte, a głowa znajdować się na wysokości ramion. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10 sekund. Następnie stań prosto i rozciągnij ciało w każdą stronę w lewą i prawą stronę.