in

65-latek przyjął 8 dawek szczepionki na COVID-19. „Nie wiemy, jak to się mogło stać”

Pandemia koronawirusa daje się we znaki. Z pomocą przychodzi szczepionka. Na obecny moment zaleca się przyjęcie trzech dawek. Co się jednak stanie, jeśli ktoś przyjmie ich co najmniej osiem? Taka sytuacja miała miejsce w stanie Bihar w Indiach.

Ta historia w momencie obiegła cały świat. Aż ciężko uwierzyć w to, że wydarzyła się naprawdę. Co się stało pacjentowi po tylu dawkach preparatu?

Szokująca historia 65-latka

Obecnie trwa śledztwo mające wyjaśnić, dlaczego emerytowany listonosz przyjął tyle zastrzyków. Wszystko się wydało, kiedy pojawił się na prawdopodobnie 12. szczepieniu.

„Znaleźliśmy już dowody na to, że przyjął osiem szczepionek z czterech miejsc” – przekazał BBC doktor Amarendra Pratap Shahi.

65-latek przyjął dwie dawki preparatu w ciągu pół godziny. Wszystko zarejestrowano w systemie.

„Jesteśmy zakłopotani, nie wiemy, jak to się mogło stać. Wydaje się, że doszło do awarii portalu. Próbujemy również dowiedzieć się, czy ludzie obsługujący ośrodki szczepień nie dopuścili się jakiegokolwiek zaniedbania” – wyjaśnia Shahi.

Ekspert do spraw zdrowia publicznego Chandrakant Lahariya poinformował BBC, że jedynym możliwym wytłumaczeniem na to, co się stało, jest opóźnienie we wprowadzaniu danych do systemu.

„Ale wciąż zastanawiam się, czemu tak duża liczba szczepień nie została wykryta przed tak długi czas”

Co stało się z pacjentem po przyjęciu tyle dawek preparatu? Brahmdeo Mandal uważa, że wpłynęło to pozytywnie na jego zdrowie. 65-latek używał różnych dowodów osobistych, aby móc przyjąć szczepionkę aż tyle razy. Zdarzało się, że mężczyzna przyjeżdżał do punktów szczepień oddalonych o 100 kilometrów od jego miejsca zamieszkania.

Mandal przyznał, że „wie coś o chorobach, bo zanim został listonoszem był znachorem w swojej wiosce”.

„Kiedyś bolały mnie kolana i chodziłem z kijem. Teraz już nie. Czuję się dobrze” – zaznacza.

W Indiach każdy ma wybór, czy chce się zaszczepić, czy nie. Głównymi szczepionkami są tam Covishield i Covaxin.

Podziel się tą niebywałą historią z innymi!

Źródło: BBC.com