in

6 rzeczy, które musisz zrobić w Zakopanem

Zakopane to zimowa stolica Polski, do której tłumnie przybywają turyści z całej Polski i nie tylko. Nie ma w tym nic dziwnego. Położona w sercu Tatr urokliwa miejscowość zachwyca nie tylko pięknymi pejzażami, ale też mnogością atrakcji. Opowiemy, co trzeba koniecznie zwiedzić i czego doświadczyć podczas pobytu w Zakopanem.

Tradycyjny kulig – Zakopane widziane z sań jest jeszcze piękniejsze

Jeśli chodzi o kulig, Zakopane nie ma sobie równych w organizowaniu tej rozrywki. Kulig to wspaniała zabawa – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przejazd saniami to naprawdę niezwykłe doświadczenie. Tym bardziej że kulig zimowy to nie tylko przejażdżka saniami, ale prawdziwa impreza z wieloma atrakcjami.

Dech zapiera już sama sceneria. Kulig odbywa się bowiem po zmroku, a niepowtarzalny klimat zapewniają pochodnie. Zimowy kulig nie może się obyć bez prawdziwej góralskiej muzyki. Kuligi odbywają się w określonych lokalizacjach, jednak organizator odbiera gości z kilku punktów (zazwyczaj z przystanków autobusowych), a następnie odwozi ich w to samo miejsce.

Po dotarciu na miejsce na gości czeka poczęstunek oraz około godzinna zabawy z góralską biesiadą. Można się wówczas rozgrzać herbatką lub grzanym winem. Podczas przejażdżki znajdzie się też czas na krótkie przystanki, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Co warte podkreślenia – przejażdżka jest bezpieczna, natomiast uczestnicy objęci są ubezpieczeniem NNW + KL. Jeśli chodzi o kulig w Zakopanem – cena zależy od konkretnego pakietu i zaczyna się już od 100 złotych (dzieci), natomiast dzieci do lat 4 mogą jechać bezpłatnie.

Wieczór z góralską biesiadą

Niezapomniany kulig to bez wątpienia konieczna do „zaliczenia” atrakcja. Jeśli spędzasz czas w Zakopanem, to koniecznie musisz w pełni poczuć klimat tego magicznego miejsca. W wielu karczmach organizowane są prawdziwe góralskie biesiady – z pysznym lokalnym jedzeniem oraz przy muzyce góralskiej na żywo. Gratką dla wielu turystów jest poczęstunek gorzałką zbójecką.

Niejednokrotnie imprezę prowadzi wodzirej, a goście mają możliwość przymierzenia elementów tradycyjnego góralskiego stroju. Można potańczyć, pośpiewać, a nawet wziąć udział w konkursie. Warto zobaczyć na własne oczy, jak bawią się temperamentni górale i choć na chwilę poczuć się częścią tego magicznego regionu.

Wjazd na Gubałówkę

Na Gubałówkę można wprawdzie wejść piechotą, ale warto się wybrać kolejką linowo-terenową PKL. Gubałówka to obowiązkowy punkt zwiedzania, ponieważ z jej szczytu rozciągają się malownicze widoki na panoramę Tatr. Doskonale widać stamtąd również miasto. Na Gubałówce można spędzić sporo czasu; organizowane są tam liczne atrakcje. Klimat tego miejsca tworzą karczmy i kawiarnie, a także sklepiki oraz stoiska z pamiątkami. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, skorzystać z kolejki grawitacyjnej czy po prostu pobawić się w śniegu. Ponadto na Gubałówce znajduje się kaplica pod Wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Kasprowy Wierch


Zakopane to nie tylko Gubałówka czy tradycyjne kuligi zimowe. Koniecznie musisz wybrać się na Kasprowy Wierch. W tym celu trzeba dojechać busem z Zakopanego, który dowiezie cię pod wejście do kolejki. Widoki, jakie zastaniesz na górze, to prawdziwa magia. Ośnieżone masywy górskie zapierają dech w piersiach i trudno nasycić się tym widokiem. Trzeba jednak pilnować czasu, by w odpowiednim momencie dotrzeć na kolejkę powrotną. Na Kasprowym Wierchu można także odpocząć w urokliwej kawiarni i napić się rozgrzewającej herbaty.

Spacer po Krupówkach

Krupówki to najbardziej znana ulica w Zakopanem. Wzdłuż całej ulicy znajdują się liczne stragany i stoiska, na których można kupić pamiątki, oscypki czy coś do picia (grzane wino). Ponadto na Krupówkach znajdują się takie obiekty jak: Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny na Krupówkach. To właśnie na Krupówkach można sobie zrobić zdjęcie ze słynnym białym misiem lub przejechać się zaprzężoną w konie dorożką.

Szlakiem willi Witkacego

Spacer uliczkami Zakopanego zawiedzie cię do urokliwych willi, wzniesionych w charakterystycznym podhalańskim stylu. Zaprojektowane przez samego Stanisława Witkiewicza wille w dużej części zachowały się do dzisiaj, ciesząc oczy turystów. Witkacy wypracował charakterystyczny styl, nazywany obecnie zakopiańskim. Spacerując po Zakopanem, koniecznie zajrzyj do stworzonych przez niego willi: Willa Koliba, Willa Oksza, Dom pod Jedlami czy Chałupa pod Wykrotem.

Zakopane – inne atrakcje

Tak naprawdę trudno byłoby wymienić wszystkie atrakcje Zakopanego. Jeżeli jesteś narciarzem, to musisz oczywiście skorzystać ze stoków. Możesz skorzystać z takich stacji jak: Polana Szymoszkowa, Harenda, Suche i Witów. Warto wybrać się na przechadzkę do Doliny Chochołowskiej, Doliny Strążyskiej czy zwiedzić Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej. Ponadto warte uwagi są: Cmentarz na Pęksowym Brzysku oraz muzea (Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego). Na dzieci również czeka wiele atrakcji, takich jak: place zabaw, a zimą ogromny lodowy labirynt pod Skocznią.