in

6 niepokojących objawów związanych z migdałkami, których nigdy nie powinieneś ignorować

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu gardła, ale pomyślałeś, że może to być coś więcej niż ból gardła lub nawet zapalenie migdałków? Może zauważyłeś, że twoje migdałki są spuchnięte lub zauważyłeś coś dziwnego w tylnej części gardła? Jeśli prócz tych objawów masz też uczucie, że coś utknęło w twoim gardle to są szanse, że możesz mieć kamienie migdałkowe.

Kamienie migdałkowe – czym są?

Kamienie migdałkowe składają się ze śluzu, martwych komórek i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się w głębokich kieszeniach migdałków i stopniowo zmieniają w małe, jasne kulki.

Co je powoduje dokładnie nie wiadomo, ale lekarze uważają, że bakterie w ustach mogą mieć coś wspólnego z ich formowaniem.

Dobrą wiadomością jest to, że kamienie migdałków często nie wymagają żadnego leczenia. Często nie wywołują też żadnych objawów, a niektóre są na tyle małe, że można je usunąć palcem lub czubkiem języka. Większe kamienie mogą jednak wymagać antybiotyków lub operacji, dlatego ważne jest, aby odwiedzić lekarza, jeśli sądzisz, że możesz je mieć.

Kamienie migdałkowe – objawy

Oto sześć możliwych objawów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kamienie migdałkowe

1. Nieświeży oddech

Kamienie migdałkowe są znane z tego, że przyciągają bakterie i wydzielają zgniły zapach, powodując naprawdę nieświeży oddech.

2. Ból gardła

Kamienie migdałkowe mogą powodować bolesność przełykania. Mogą również powodować napady kaszlu, a w niektórych przypadkach nawet zadławienie.

3. Obrzęk migdałków

Większe czopy często idą w parze z infekcją migdałków, powodując stan zapalny.

4. Trudności w połykaniu


 
Obrzęk i większe kamienie mogą utrudniać przełykanie w zależności od tego, gdzie się znajdują.

5. Ból ucha

 
Ponieważ migdałki dzielą połączenia nerwowe z uszami, kamień migdałkowy blisko nerwu może powodować ból ucha.

6. Białe czopy

 

 
Kamienie migdałkowe są czopami retencyjnymi tworzącymi się w zachyłkach (kryptach) migdałków podniebiennych. Niektóre mają nawet wygląd podobny do zębów.

Jeśli zauważyłeś podobne objawy u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Miniaturka wpisu: Viralnova