Fot. Policja.pl
in ,

W upał zostawiła psa w aucie. Całe szczęście policjanci zjawili się w samą porę

Lekkomyślnie pozostawiony pies w nagrzanym samochodzie był o krok od śmiertelnego niebezpieczeństwa. Na szczęście lęborscy policjanci otrzymali zgłoszenie i w porę udzielili pomocy czworonogowi. Sprawczyni tego incydentu – właścicielka zwierzęcia – stanie przed sądem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie.

W upalny dzień zostawiła psa w aucie

Kiedy w sobotne popołudnie, 8 lipca 2023 roku, w Lęborku termometry pokazywały niemal 30 stopni, jeden z czworonogów doświadczył prawdziwego dramatu. Zwierzę zostało zamknięte w samochodzie na pełnym słońcu przed lokalnym sklepem. Warunki były niezwykle trudne – pies został zamknięty w pojeździe z minimalnie uchyloną szybą, nie miał dostępu do wody, a oddech zwierzęcia był ciężki i nierówny.

Na podstawie zeznań świadków, pies był w tej smażącej się pułapce co najmniej kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt minut. Na szczęście policjanci z Lęborka przybyli w samą porę i użyli niewielkiego otworu przy uchylonej szybie, aby odblokować drzwi pojazdu od wewnątrz.

Ratunek dla zwierzęcia i kara dla właścicielki

Po uwolnieniu, policjanci natychmiast podali wodę przegrzanemu zwierzęciu, przenosząc go do schłodzonego radiowozu. Po blisko 30 minutach od akcji ratunkowej na miejsce wróciła właścicielka psa. 58-letnia mieszkanka Lęborka nie dostrzegała w swoim działaniu nic niewłaściwego i bagatelizowała uwagi policjantów o ryzyku, jakie niosło jej postępowanie dla psa. Przeciwko kobiecie zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie za jej nieodpowiedzialne zachowanie.

Nie zostawiaj zwierząt w gorących pojazdach

Każdego roku, podczas letnich upałów, policja apeluje do wszystkich właścicieli zwierząt, aby nie zostawiać swojego pupila w nagrzanym samochodzie. Taka sytuacja może szybko zmienić się w śmiertelną pułapkę. Jeśli wybierasz się na zakupy czy załatwiasz sprawy na mieście i nie masz możliwości zabrać tam ze sobą swojego zwierzęcia, nie ryzykuj i nie zostawiaj go w aucie.

Uchylona szyba nie jest gwarancją bezpieczeństwa, nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w samochodzie. W takich warunkach, zwierzę może doświadczyć przegrzania, odwodnienia, udaru, a nawet uduszenia. W sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia, funkcjonariusze mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – nawet rozbijając szybę. Właścicielowi grozi grzywna do 500 zł, a w skrajnych przypadkach, może zostać oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem.

Czyń dobry uczynek: zgłoś niebezpieczeństwo

Nigdy nie bądź obojętny na cierpienie zwierzęcia. Gdy zauważysz zwierzę w sytuacji zagrażającej jego zdrowiu lub życiu, niezwłocznie powiadom policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Źródło: Policja.pl