in ,

Naukowcy odkryli 512-letniego rekina, który jest najstarszym żyjącym kręgowcem na planecie.

Kilka miesięcy temu grupa naukowców odkryła starożytnego rekina w Oceanie Północnoatlantyckim. Wiedząc, że rekin ten osiągnął wiek seniora, nie zdawali sobie jeszcze sprawy, że zwierzę ma 512 lat.

W wieku 512 lat ten pradawny rekin byłby najstarszym żyjącym kręgowcem na świecie.

Mimo, że ponad pół milenium wydaje się długim czasem, rekiny Grenlandii mają tendencję do przeżywania większości innych zwierząt, ponieważ są bardzo wolno rosnącym gatunkiem. Te rekiny osiągają średnio wiek około 150 lat, ale naukowcy spotkali już osobniki żyjące blisko 400 lat. Jednak odkrycie 512-latka zdecydowanie pobiło rekord.

512 lat oznaczałoby datę urodzenia tego rekina w 1505 roku i żyłby od czasów Szekspira!

Odkrycie zostało szczegółowo opisane w pracy badawczej opublikowanej w czasopiśmie Science. Biolog morski Julius Nielsen i jego zespół, zastosowali technikę pomiaru ilości radiowęgla w soczewkach oczu rekinów Grenlandii, w ten sposób szacując prawdopodobny wiek zwierzęcia.

„Jesteśmy pewni, że należy uważać go za absolutnie najstarsze zwierzę na świecie” – powiedział biolog.

Badania te sugerują, że rekiny Grenlandii mogą żyć znacznie dłużej niż początkowo sądzili naukowcy.
W tym materiale badawczym zbadano i przeanalizowano 28 rekinów z Grenlandii. Nowa metoda wyznaczania wieku rekinów przynosi z pewnością bardzo potrzebną dokładność, ponieważ stare metody okazały się dużo mniej wiarygodne.

Wcześniej naukowcy wykorzystywali wielkość zwierzęcia do określenia długości jego życia. Rekiny z tej samej rodziny „Somniosidae” zwykle rosną około 1 cm rocznie. Chociaż ta metoda pozwala na oszacowanie z grubsza wieku rekina, w żadnym razie nie jest to naukowo poprawna, szczególnie po osiągnięciu wieku dojrzałości.

„Biolodzy próbowali określić wiek i długowieczność rekinów grenlandzkich od dziesięcioleci, ale bez powodzenia. Biorąc pod uwagę, że ten rekin jest głównym drapieżnikiem (królem łańcucha pokarmowego) na wodach arktycznych, to niewiarygodne, że nie wiedzieliśmy, czy rekin żyje przez 20 lat, czy przez 1000 lat, „ – mówi ekspert Steven Campana z Uniwersytetu islandzkiego.

Nielsen prowadzi badania nad rekinami Grenlandii przez prawie całą swoją karierę akademicką. Wiadomo, że zwierzęta jedzą gnijące niedźwiedzie polarne i często atakują je pasożyty.
 
Ponieważ te rekiny żyją setki lat, zwykle nie pozostają w tym samym miejscu. Rekiny z całego świata badano, ale wyniki badań genetycznych praktycznie wszystkich z nich były podobne, sugerując, że wszystkie pochodzą z jednego miejsca, a następnie migrowały. Rozmnażanie rekinów grenlandzkich jest nadal dość zagadkowe, chociaż naukowcy wiedzą, że zimna woda Arktyki jest miejscem, które preferują.
 

 
W dalszych badaniach naukowcy chcą odkryć, dlaczego rekin grenlandzki żyje o wiele dłużej niż inne kręgowce.
Mają nadzieję, że dowiedzą się więcej o genach, które zapewniają długie życie rekinom, a także spróbują powiązać oczekiwaną długość życia z kilkoma różnymi gatunkami.
 
„To najdłużej żyjący kręgowiec na świecie” – powiedział Nielsen. „Razem z kolegami z Danii, Grenlandii, USA i Chin, obecnie dokonujemy sekwencjonowania całego genomu jądrowego, który pomoże nam odkryć, dlaczego rekin grenlandzki żyje nie tylko dłużej niż inne gatunki rekinów, ale także dłużej niż wszystkie inne kręgowce.”
 

 
Kiedy naukowiec został zapytany, jak ten rekin może osiągnąć wiek ponad 500 lat, wyjaśnił, że odpowiedzialna za to jest zimna woda w połączeniu ze spowolnionym metabolizmem. Jednak przyznał zaraz, że potrzebne są dalsze badania i że to wyjaśnienie jest tylko hipotezą.
 
Udostępnij znajomym i rodzinie jako ciekawostkę. Z pewnością nie mieli pojęcia, że są tak stare żyjące zwierzęta.

Źródło i Fotografie: science.sciencemag, newyorker.com