in

Już niebawem 500 plus dla małżeństw? Wystarczy spełnić jeden warunek.

Czy jest szansa na to, że już niebawem będziemy mieć do czynienia z 500 plus dla małżeństw? Inicjatywa ta jest popierana przez byłą minister rodziny Elżbietę Rafalską.

Jakie warunki trzeba byłoby spełnić, aby dostać pieniądze? Znamy szczegóły!

500 plus dla małżeństw

Już od sześciu lat w Polsce działa program 500 plus na dziecko. Ma on zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Czy jest szansa na to, że niebawem na takie świadczenie będą mogły liczyć także małżeństwa bez dzieci?

Jak się okazuje, petycja trafiła właśnie do Sejmu.

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich” – apelują autorzy petycji, jak przytacza tabloid „Fakt”.

Oprócz zwrócenia uwagi na trudną sytuację seniorów w naszym kraju, skupiono się także na tym, że naprawdę niewiele małżeństw może pochwalić się tak długim stażem.

„Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo! Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty” – czytamy.

Pomysłem tym była zachwycona Elżbieta Rafalska – była minister rodziny, która pracowała nad programem 500 plus na dziecko.

„Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej” – oznajmiła Elżbieta Rafalska, cytowana przez „Fakt”.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku zawartych zostało 145 tys. małżeństw. To o 40 tys. mniej niż w 2019 roku i jednocześnie najmniej od 30 lat. Do rozpadu małżeństwa doszło w przypadku 51 tys. par.

We wtorek 7 lipca petycja dotycząca 500 plus dla małżeństw z odpowiednim stażem zostanie rozpatrzona przez posłów.

Źródła: www.fakt.pl, biznes.wprost.pl, wiadomosci.onet.pl