fot. freepik.com
in ,

500 plus dla małżeństw? Znamy warunki, wielu będzie zaskoczonych

Małżeństwo+, czyli 500 plus dla małżeństw to świadczenie, o którym w momencie zrobiło się głośno. Kto konkretnie będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze? W Sejmie pojawiła się petycja dotycząca wprowadzenia nowego wsparcia.

Jak je otrzymać? Jakie warunki trzeba spełnić? Znamy szczegóły.

500+ dla małżeństw

Jak można się domyślać, nie każde małżeństwo będzie mogło liczyć na tę formę wsparcia finansowego. Chodzi tylko o te pary, które mają przynajmniej 50 lat stażu małżeńskiego. Tego rodzaju program ma za zadanie m.in. skłonić pary do brania ślubów i zapobiegać rozwodom. Czy w praktyce się to sprawdzi? Czas pokaże.

Tak brzmi fragment petycji, która trafiła do Sejmu:

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. (…) Oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie” – czytamy.

Temat świadczenia pojawił się już nie raz. 2 lata temu podobną petycję miał podpisać prezydent, jednak programu nie przyjęto. Czy uda się tym razem?

Niektórzy mają duże wątpliwości co do tego, czy taki program w ogóle ma rację bytu. Poseł PiS Jacek Świat jest zdania, że potrzebujący Polacy otrzymują pomoc z innych programów. Poza tym, mnóstwo osób wątpi, że Polska poradziłaby sobie finansowo w przypadku wprowadzenia tego rodzaju świadczenia.

W Polsce Małżeństw z 50-letnim jest ok. 97,3 tys., więc miesięczne koszty wynosiłyby 48,4 mln złotych.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!