fot. freepik
in

Będzie 500 zł dla małżeństw? Pomysł trafił już do Sejmu, eksperci biją na alarm.

W Sejmie pojawiła się petycja obywatelska, która od razu przykuła uwagę Polaków. Czy niebawem będziemy mieć do czynienia z 500 zł dla małżeństw z 50-letnim stażem? Jeszcze w tym roku mogą ruszyć prace nad kolejnym świadczeniem.

Pomysł ten został skomentowany przez specjalistów, którzy nie mają dla nas dobrych wiadomości. Znamy szczegóły.

500+ dla małżeństw?

W naszym kraju możliwe jest korzystanie z wielu świadczeń będących wsparciem dla Polaków, a wszystko wskazuje na to, że za jakiś czas pojawią się kolejne. Czy wśród nich będzie 500 zł dla tych małżeństw, które mogą pochwalić się długim stażem?

Autorzy petycji podkreślają, że takie osoby często mierzą się z problemami finansowymi i przydałyby im się dodatkowe środki.

„Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa” – mówił anonimowo dla „Gazety Wyborczej” jeden z posłów PiS.

Polityk podkreślił, że dla bezdzietnych dodatkowe świadczenie nie byłoby przewidziane.

Co na to eksperci? Uważają, że taki krok jest zupełnie niepotrzebny i może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych z AGH w Krakowie, zaznaczył, że z gorszą sytuacją od małżeństw z długim stażem mierzą się samotni emeryci.

„To przykład tego, na co nie powinny być przeznaczane środki publiczne, ponieważ nie wspierają żadnego z celów polityki społecznej, jak zmniejszanie nierówności czy ochrona ryzyka społecznego, ani nawet dzietności. Wprowadzenie takiego świadczenia może też sprzyjać sztucznemu utrzymywaniu związku mimo rozpadu pożycia małżeńskiego” – dodał prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

Źródło: o2.pl