fot. freepik.com
in

5 skutecznych sposobów na czyszczenie rur – Szybkie i skuteczne!

Ten problem zna każdy. Nagle, bez wiadomego powodu woda zaczyna odpływać wolniej, aż w końcu w ogóle przestaje. Brud i włosy zatykają odpływ i sądzimy, że trzeba sięgnąć po drastyczne środki takie jak żrące specyfiki do rur lub hydraulik. A tymczasem są prostsze metody w dodatku oparte o to, co prawdopodobnie masz w domu lub tanio kupisz.

Przetykanie odpływu w kuchni

Stary, ale prosty i skuteczny sposób na zatkany odpływ zlewu kuchennego polega na sporządzeniu mieszanki z trzech składników: 100 ml sody oczyszczonej, 100 ml octu i 1 litr wrzącej wody. Może nie brzmi to szczególnie groźnie dla zatkanej rury, ale zdziwisz się jakie jest skuteczne.

Wsyp sodę, zalej octem i wrzątkiem. W wyniku reakcji chemicznej rozpuści się brud tłuszcz i resztki jedzenia.

Przetykanie odpływu w łazience

Przyczyny zatkania odpływu w łazience są inne. Tu nie tłuszcz i resztki jedzenia, tylko brud złuszczonego naskórka i włosy są sprawcami. Zatem sposób na nie musi być inny. 100 ml soli i wrzątek załatwią sprawę w łazience. Wsyp sól i zalej wrzącą wodą. Jeśli włosów nagromadziło się zbyt dużo, trzeba odkręcić odpływ i usunąć. Dlatego lepiej regularnie stosować sposób, wtedy unikniesz zatykania.

Oczyszczanie rur za pomocą płynu do naczyń

Innym skutecznym trikiem i to dość uniwersalnym jest zastosowanie płynu do mycia naczyń. Wystarczy, że wlejesz 100 ml płynu do odpływu. Odczekaj pół godziny. Po tym czasie zalej wrzątkiem. Na sam koniec odkręć wodę w kranie i przepłukaj.

Korzystanie z przetykacza

Jeśli nigdy nie korzystałaś z tej metody to musisz spróbować, bo to naprawdę działa. Musisz jednak mieć pewność, że gumowa część szczelnie obejmuje odpływ, tylko wtedy siła ssąca jest na tyle duża, by odblokować zatkany przepływ.

Sitko do zlewu

Nie zapomnij o tym co najprostsze i najskuteczniej ochroni odpływ przed zatkaniem. Sitko w zlewie wyłapie większe elementy, które mogłyby doprowadzić potencjalnie do zapchania.

Lepiej przecież zapobiegać niż leczyć, prawda?

Podziel się sposobami ze swoimi znajomymi, może ktoś się właśnie zmaga z problemem.