fot. freepik
in

Walczysz z bezsennością? Umieść jedną z tych 5 roślin w sypialni i pożegnaj problemy ze snem

Nie ma nic bardziej irytującego niż kręcenie się z boku na bok przez całą noc, po czym usłyszenie dźwięku budzika – zaledwie kilka minut po tym jak udało nam się zasnąć. Nieprzespane noce mogą odbić się na naszej energii, wydajności, nastroju i ogólnej jakości życia.

Niestety, w dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na zaburzenia snu, lęki nocne, bezsenność czy bezdech senny. Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób stwierdziło, że zaburzenia snu są problemem zdrowia publicznego i poświęciło miliony dolarów, by dowiedzieć się czy jest jakieś rozwiązanie tego problemu. Okazało się, że istnieje prosty i naturalny sposób na poprawę snu.

Rośliny na bezsenność

Rośliny domowe nadają piękny wystrój naszym wnętrzom ale mogą mieć także zaskakująco relaksacyjne i oczyszczające korzyści. Stres i lęk powoduje połowę wszystkich problemów związanych z bezsennością a badania wyraźnie mówią, że spędzanie czasu w towarzystwie matki natury zmniejsza poziom stresu i lęków, dlatego przynosząc naturę do pomieszczenia w którym śpimy, możemy w prosty sposób poprawić komfort naszego snu.

Ponadto niska jakość powietrza wynikająca z zanieczyszczeń, zapachów i pleśni może znacząco wpływać na nasz oddech, dzięki czemu spokojny sen wydaje się prawie niemożliwy. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele roślin, które oczyszczają powietrze podczas snu – NASA wykonało obszerne badania na temat tych roślin.
 
Choć wybór roślin jest dość duży, artykuł ten zawiera 5 najskuteczniejszych roślin, które mogą poprawić atmosferę w sypialni i jakość naszego snu:

Aloes

 
Roślina bardzo prosta w utrzymaniu. Aloes wydziela tlen w nocy, który może pomóc nam w walce bezsennością i poprawić ogólną jakość snu.
5-roslin-na-bezsennosc2x

Lawenda

To jedna z najbardziej znanych roślin, która zmniejsza poziom lęku i stresu. Badania wykazały także, że spowalnia nasze tętno, a może nawet poprawić sen u niemowląt.
5-roslin-na-bezsennosc3x

Jaśmin

Zapach tej rośliny poprawia jakość snu, zwiększa naszą koncentrację i produktywność. Roślina ta może również przyczynić się do zmniejszenia niepokoju.
5-roslin-na-bezsennosc4x

Bluszcz Angielski

Bluszcz jest bardzo łatwy w uprawie i jest to najlepszy oczyszczacz powietrza ze wszystkich wg. NASA. Może być bardzo korzystny dla osób, które mają problemy z oddychaniem i astmę. Badania pokazują, że bluszcz może zmniejszyć poziom pleśni w powietrzu do 94%. Ale jest toksyczny dla dzieci i zwierząt, dlatego upewnij się, aby trzymać go z dala od nich!
5-roslin-na-bezsennosc5x

Sansewieria gwinejska (wężownica)

Roślina jest wytrzymała i łatwa w utrzymaniu. Działa jak wielki „filtr” poprawiając czystość tlenu w naszym domu. Usuwa z powietrza również pewne nieprzyjemne, ale typowe toksyny domowe (tj. formaldehyd, trójchloroetylen i benzen).
5-roslin-na-bezsennosc6x

Inne rośliny

Alternatywnie, możesz zastosować też zielistkę sternberga, gardenię, lilie, palmę bambusową, gerbery, dracenę lub epipremnum złociste, aby w końcu dostać swój spokojny i energetyzujący sen, za którym tęsknisz. Zaufaj naturze, bo nie masz nic do stracenia, prócz swoich nieprzespanych nocy!

Źródło: theunboundedspirit.com / The American College of Allergy, Asthma & Immunology / The Wheeling Jesuit University study on plants / NASA Study on Plants