in

5 objawów wczesnego stadium raka jajnika. Doświadczona kobieta jest w stanie je rozpoznać.

Profilaktyka raka piersi, w tym samobadanie, badanie, czy zgłaszanie niepokojących objawów jest w Polsce już dość powszechne.

Zdecydowanie gorzej jest z wiedzą na temat raka jajnika.

O raku jajnika mówi się jak o cichym zabójcy uznając, że nie wykazuje objawów przepowiadających, zatem nie można mu w żaden sposób zapobiegać.

Doktor Barbara Goff z Uniwersytetu w Waszyngtonie: „Istnieje taki mit o milczeniu na temat raka jajnika i ludziach mówiących, że nic nie można z tym zrobić. Cóż, to po prostu nie jest już prawdą.”

Bo obserwacja własnego ciała może pomóc skutecznie rozpoznawać nawet nie tak oczywiste objawy, jakie towarzyszą rakowi jajnika. A wczesne wykrycie ratuje życie.

1. Ból brzucha

Oczywiście wzdęcie, ból brzucha i ucisk mogą być spowodowane przez wiele innych problemów żołądkowo-jelitowych, a także bólem miesiączkowym. Jednak kłujący ból, szczególnie po jednej stronie w dniach wolnych od miesiączki, może być powodem do niepokoju.

„W badaniach prawie połowa pacjentek zgłaszała bóle brzucha/dyskomfort i obrzęk/wzdęcia brzucha” – mówi dr Elizabeth Jewell.

2. Ból podczas stosunku

Jednym z wczesnych objawów raka jajnika u kobiet jest ból w trakcie współżycia. Torbiele w jajnikach powodują wrażliwość w pochwie i szyjce macicy. Nie panikuj, bolesność mogą powodować także infekcje, ale zawsze warto ją zgłosić lekarzowi.
 

3. Nieregularne miesiączki
 
Przeważnie cykl menstruacyjny trwa 25 do 28 dni. Miesiączka trwa od 3 do 7 dni w każdym cyklu
Choć jest to sprawa indywidualna i często odstępstwa od tych liczb są oznaką takiej „urody” i nie są spowodowane niczym poważnym, to rozregulowanie cyklu powinno być skonsultowane. Niepokoić powinny zarówno w długie przerwy lub zanik miesiączki, lub przeciwnie długie, bolesne i częstsze krwawienia.
 

 
4. Krwawienie z pochwy
 
Nie mówimy tu o krwi miesiączkowej, ale krwawieniu między miesiączkami. Taka krew jest rzadsza i jaśniejsza. Takiemu krwawieniu towarzyszy także ból. Poinformuj o nim swojego lekarza.
 

 
5. Utrata apetytu
 
Większość z kobiet nie byłaby w stanie skojarzyć braku apetytu z rakiem jajnika. A jednak Większość pacjentek, u których wykryto raka jajnika na wiele tygodni przed diagnozą zauważyła u siebie brak apetytu.
 
Pamiętaj wczesne wykrycie raka jajnika zwiększa dwukrotnie Twoje szanse na wyzdrowienie. Obserwuj się i badaj!