fot. freepik.com
in

Jak ustawić okna na zimę? Oto 3 genialne sposoby, dzięki którym ciepło nie będzie uciekać!

Warto wiedzieć, że podczas sezonu grzewczego możemy stracić nawet 1/4 ciepła przez to, że mamy nieszczelne okna. To odbija się na naszych rachunkach, dlatego warto zająć się tym, aby zawczasu zapobiec niepotrzebnym wydatkom.

Jak poradzić sobie z uszczelnieniem okien, jednocześnie nie zapominając o tym, że świeże powietrze jest niezbędne dla naszego zdrowia?

Przygotowanie okien na zimę

Jeśli plastikowe okna są nieszczelne, może świadczyć o tym, że doszło do rozregulowania zawiasów i okuć, a także że doszło do zużycia się uszczelek lub ustawienia mimośrodowe rolek ryglujących nie są prawidłowe.

Warto sprawdzić stan okuć i zawiasów. Nie mogą one być luźne. Jeśli tak jest, powinniśmy sięgnąć po śrubokręt. Po wykonaniu tego kroku należy zabezpieczyć je wazeliną techniczną albo smarem na bazie silikonu.

Jak wykonać test nieszczelności? Wystarczy, że włożymy kartkę papieru pomiędzy skrzydło a ościeżnicę i zamkniemy okno. Jeśli kartka wypada, świadczy to o tym, że ucieka dużo ciepła.

Nowoczesne okna posiadają tzw. rolki mimośrodowe. Są one umiejscowione na każdym ze skrzydeł z obu stron. Rozróżniamy trzy tryby ich ustawienia:

– letni – siła docisku jest najmniejsza, a co za tym idzie – okno jest najmniej szczelne;
– neutralny – środkowa siła docisku, znacznik na rolce pionowy;
– zimowy – rolka obrócona o 180 stopni w porównaniu z trybem letnim, maksymalna siła docisku.

Żeby przygotować nasze okna na zimę, czyli ustawić je ostatni z trzech trybów, będziemy potrzebować klucza imbusowego. Sprawdzamy ustawienie rolki mimośrodowej, przekręcając ją w którykolwiek z kierunków. Potem ustawiamy ją tak, aby po zamknięciu okna docisk był najsilniejszy.

Warto oczywiście zwrócić także uwagę na uszczelki, a w szczególności te w dolnej części ramy, ponieważ to one najszybciej się niszczą. Jeśli nie widzimy żadnych zniszczeń, wystarczy tylko, że zakonserwujemy je smarem silikonowym albo wazeliną techniczną. Jeśli nasze uszczelki są już zniszczone, konieczna jest ich wymiana. Nie wolno jednak robić tego podczas mrozów!

Uszczelki dobieramy na podstawie danych o naszych oknach. Mają one bowiem rozmaite rozmiary. Zanim weźmiemy się za ich montowanie, należy oczyścić ościeżnice z wszelkiego brudu. Uszczelki przyklejamy po zdjęciu taśmy zabezpieczającej.

Źródło: genialne.pl, Youtube/ForumWiedzy