in

25 zasad zachowania, które każdy kulturalny człowiek powinien znać!

Ogólnie przyjęte normy dają informacje na temat poziomu obycia i kultury człowieka. To rodzaj społecznej umowy, zgodnie z którą postępujemy tak, a nie inaczej, uznając ją za słuszną, pomocną i ułatwiające życie.

Opanowanie, schludny wygląd, dystynkcja, uprzejmość to cechy człowieka z klasą, na poziomie, do którego każdy aspiruje.

Bez przestrzegania poniższych 25 zasad trudno mówić o znajomości zasad kultury.

1. Jeśli zapraszacie kogoś na obiad, czy kolację to płacicie rachunek. Jeśli nie oferujecie poniesienia kosztów, wystarczy powiedzieć „chodźmy/umówmy się na wspólną kolację”, bez użycia słowa „zapraszam”. Słowo „zapraszam” obliguje Was to zapłacenia rachunku.

2. Nie przychodzi się do cudzego domu bez zaproszenia. To, że nie wypada nie odstrasza jednak wielu nieproszonych gości.

Pewna angielska dama, zawsze słysząc pukanie do drzwi, brała w rękę płaszcz i torebkę. Wtedy dopiero otwierała i widząc kto stoi za drzwiami decydowała o tym, czy powiedzieć, że właśnie wróciła, czy właśnie wychodzi…

3. Jeśli jesteście w towarzystwie znajomego, który spotyka innych swoich znajomych, w dobrym tonie jest przywitanie się i przedstawienie, nawet jeśli znajomy tego nie zrobił.

4. Buty zawsze muszą być czyste. Zawsze. Nie ma mowy o klasie w brudnych butach.

5. Na spotkaniu, randce, nie bawcie się telefonem. Wasza uwaga powinna koncentrować się na towarzyszącej Wam osobie.

6. Mężczyzna nigdy nie nosi kobiecie torebki! Co innego płaszcz – to miłe ze strony mężczyzny.

7. Mężczyzna idzie po lewej stronie kobiety. Wyjątek stanowią wojskowi ze względu na obowiązek salutowania.

8. Nie wypada kłaść telefonu na stole w restauracji. To sygnał, że osoba jest nudna, a wy jesteście gotowi odebrać telefon zamiast z nią rozmawiać.

9. W dobrym tonie będzie załatwienie ważnej sprawy osobiście, nie przez telefon.

10. Pewnych tematów nie należy podejmować. Nie rozmawia się o: wieku, zamożności, sprzeczkach rodzinnych, religii, problemach ze zdrowiem, romansach, prezentach, kwestii honoru i hańby.

11. Sushi równie dobrze można jeść palcami co pałeczkami!

12. Kulturalny kierowca zwalnia przed kałużą, by nie ochlapać pieszych…

13. To dość trudne, ale jeśli ktoś obrazi Was w towarzystwie, nie wypada odpowiadać tym samym. Najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest… pobłażliwy uśmiech i skierowanie uwagi na inną osobę, z którą można spokojnie porozmawiać.

14. Kulturalny człowiek nie mówi i nie śmieje się zbyt głośno, nie przygląda się też natarczywie innym.

15. Lepiej nadużywać niż zapominać o słowie „dziękuję”. To także oznaka, że doceniamy czyjąś pracę, poświęcenie, trud…
 
16. Człowiek z klasą nie przesadza z perfumami! Zbyt mocny zapach nie świadczy o elegancji
 

 
17. Poszanowanie prawa do prywatności jest elementarną powinnością kulturalnego człowieka. Dotyczy to także prywatności dzieci.
 
18. Jeśli po przykrej sytuacji doszło do przeprosin, które zostały przyjęte, po prostu nie wypada wracać do tego tematu.
 
19. Człowiek z klasą nie goni na oślep za modą. Zawsze wygląda czysto i schludnie, a ubrania kupuje i dopiera odpowiednio do sytuacji, sylwetki i jakości.
 
20. W towarzystwie kobiety mężczyzna musi zapytać o pozwolenie jeśli chce zapalić.
 

 
21. Mężczyzna nie powinien dotykać kobiety bez jej zgody. Może pochwycić ją powyżej łokcia, próbując podtrzymać, czy ochronić.
 
22. Mężczyzna przepuszcza kobietę przodem w drzwiach, ale w teatrze, kinie czy sali koncertowej idzie przed kobietą, aby torować jej drogę.
 
23. To, jak położymy sztućce na talerzu ma znaczenie!:
 
– pierwszy obrazek z lewej oznacza, że wciąż jemy (ale na chwilę przerwaliśmy), – drugi oznacza, że oczekujemy na kolejne danie, – trzeci to znak, że jedzenie było pyszne, – pierwszy z lewej w drugim rzędzie oznacza, że już zjedliśmy, – ostatni sugeruje, że jedzenie nam nie smakowało.
 

 
24. Dobrze wychowany mężczyzna zawsze będzie okazywał szacunek kobiecie.
 
25. Niezależnie od tego, kim jesteśmy, to my witamy się wchodząc do pomieszczenia, a nie ci którzy już w nim są.
 

 
Zgadzacie się z wymienionymi zasadami? Poniżej przeczytacie, co o nich sądzi znany aktor, Jack Nicholson:
 
„Zasady zachowania się. Jak podać talerz. Nie krzyczeć z jednego pokoju do drugiego. Nie otwierać zamkniętych drzwi bez pukania. Przepuszczać panie przodem. Jest ich sporo, ale ich prawdziwym celem jest sprawienie, by życie było lepsze. Zasady i etykiety to prosty i zrozumiały język wzajemnego szacunku.”
 

 
Warto podzielić się z innymi, niby oczywiste, a tak wielu ludzi o nich zapomina!