in

Pod osłoną nocy rząd wprowadził nowe obostrzenia. Większość z nich obowiązuje już od dzisiaj.

Przed północą w poniedziałek na stronach Dziennika Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Większość z ograniczeń wchodzi w życie już dziś, czyli wtorek 23 lutego.

Co nowego w obostrzeniach?

Przekroczenie granicy Polski

Osoby przyjeżdżające z zagranicy będą musiały odbyć na terenie Polski kwarantannę.

Z kwarantanny zwolnieni będą:
– Uczniowie uczący się w Polsce lub w sąsiadującym Państwie oraz ich opiekunowie, którzy podróżują razem z nimi aby umożliwić im tę naukę
– Dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie
– Studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci uczący się w Polsce lub sąsiadującym Państwie
– Osoby prowadzące działalność naukową.
– Osoby, które posiadają zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciwko koronawirusowi szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej

Kasyna

Do 28 lutego 2021 roku, w kasynach oraz salonach z automatami do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Przed wejściem do takich obiektów muszą być wywieszone informacje o limicie osób, a pracownicy będą musieli kontrolować ich przestrzeganie. Klienci nie będą mogli spożywać tam napojów lub posiłków.

Lecznictwa uzdrowiskowe

Każdy kto będzie chciał rozpocząć rehabilitację leczniczą w zakładzie rehabilitacyjnym czy turnusie leczniczo-profilaktycznym musi okazać negatywny wynik testu w kierunku COVID-19, materiał nie będzie może być pobrany wcześniej niż 6 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy mają być bezpłatne.

Kolejność szczepień

Osoby pracujące w ogrzewalniach i noclegowniach włączono do pierwszej grupy szczepień na COVID-19, będą szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Do grupy pierwszej uprawniono także pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Aplikacje sędziowskie i prokuratorskie

Zakaz zgromadzeń nie będzie obowiązywał podczas konkursów na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Źródło: onet.pl, PAP