in

17 przedmiotów codziennego użytku – 90% ludzi nie ma pojęcia do czego służą.

Z przedmiotów korzystamy i nie zastanawiamy się jak powstały, ani czy mają dodatkowe funkcje, lub działają w ten, a nie inny sposób. Chcemy przybliżyć Wam kilka ciekawostek na temat funkcji przedmiotów, o których większość ludzi nie ma pojęcia.

1. Łaty na łokciach

Skąd wziął się ten modowy trend? Otóż z odzieży militarnej. Łaty były dodatkowym wzmocnieniem okolicy łokcia, ponieważ żołnierze dużo się czołgali, rwali bluzy i ranili łokcie. W latach 50 łaty zaczęły pojawiać się na rękawach, nie jako okrycia dziur, ale w nowych, sklepowych ubraniach.

2. Wafelki do lodów

Pod koniec XIX wieku lody były sprzedawane w szklanych pucharkach, które zwracało się sprzedawcy. Było to oczywiście kłopotliwe i w upalne dni zawsze brakowało pojemników, a kolejki dłużyły się. Pewien pomysłowy sprzedawca upiekł wafelka w kształcie ruloniku i rozwiązał problem. Jego patent rozszedł się lotem błyskawicy i podchwycili go inni sprzedawcy.

3. Czarna dziurka obok aparatu na telefonie

Ta czarna kropka pomiędzy aparatem, a lampą błyskową ma na celu filtrowanie dźwięków i szumów z otoczenia.

4. Klawiatura

Tak zwana klawiatura Qwerty, pojawiła się w celu zoptymalizowania szybkości pisania. Kiedyś litery były ułożone w porządku alfabetycznym, ale powodowało to, rozmieszczenie najczęściej używanych klawiszy blisko siebie. W czym to przeszkadzało? A no w tym, że była to klawiatura maszyny do pisania i klawisze najczęściej używane, położone blisko siebie, zbyt często wciskało się jednocześnie, przez co zacinały się spowalniając pisanie. Dlatego rozmieszczono je w większych odstępach. Dziś qwerty stosuje się ze względu na to, że użytkownicy są do niej przyzwyczajeni.

5. Gumowe czubki trampek.

Ten rodzaj obuwia pochodzi od butów przeznaczonych dla koszykarzy. Gumowe czubki miały chronić palce przed podeptaniem przez innych zawodników. Czubki były z twardej gumy, dziś są z miękkiej gumy i jest to raczej historyczna pozostałość, niż rzeczywista ochrona palców,

6. Otwory w trampkach

Tego można się domyślić i jest to domysł słuszny. Tak, służą wentylacji, by stopa mniej się pociła.

7. Guziki i zamki nie od samego dołu w kurtkach i płaszczach

Ta przerwa miała ułatwiać poruszanie się, a w razie potrzeby – silnego deszczu lub wiatru – umożliwiała szczelniejsze zawiązanie dołu kurtki. To rozwiązanie pochodzi od płaszczy wojskowych z lat 50-tych.

8. Cylinder na końcu ładowarki


Ten element nazywa się koralik ferrytowy i ma za zadanie tłumienie zakłóceń o wysokiej częstotliwości. Stosuje się go w telefonach, komputerach, telewizorach odtwarzaczach audio i dvd.

9. Wypukłości na dole butelki
 

 
Są kodem w procesie produkcyjnym w ten sposób zapisuje się informacje o partii.

10. Nacięcia na bułkach
 

 
Sami piekarze nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi. Jedni uważają, że dzięki nim pieczywo pęka w sposób kontrolowany w piecu, inni, że wygląda apetyczniej.
 
11. Pin
 

 
Kod pin pochodzi od szkockiego inwestora Jamesa Goodfellow’a, który w 1996 wymyślił, że 6 cyfrowe hasło będzie zabezpieczać konta jego klientów. Żona Goodfellow’a skarżyła się, że nie może zapamiętać hasła, dlatego też postanowił skrócić go do 4 znaków.
 
12. Pętelka z tyłu koszuli.
 

 
Teorie są dwie. Według pierwszej umożliwia powieszenie koszuli na haczyku. Według drugiej umożliwia zawieszenie przez nią krawata.
 
13. Kolorowe znaki na opakowaniach chipsów
 

 
To oznaczenie kolorów użytych w wydruku opakowania.
 
14. Kształt gumy turbo
 

 
Kształt ukochanej gumy dzieci lat 80-tych miał odwzorować wzór bieżnika opon samochodowych.
 
15. Futro przy kapturze
 

 
Pochodzi od okrycia wierzchniego ludów północy, którzy doszywali futro, by chroniło dodatkowo twarz podczas silnych mrozów i wiatrów.
 
16. „Świnka” skarbonka
 

 
W średniowiecznej Anglii ludzie trzymali pieniądze w glinianych pojemnikach, zwanych „słoikami pygg”. Słowo „pygg” odnosi się do nazwy pomarańczowej glinki, z której były wykonane. Do czasów współczesnych dotarło brzmienie „pygg”, które zamieniło się w „pig” („świnię”), a ludzie zaczęli wytwarzać skarbonki w kształcie świnek.
 
17. Kształt precla
 

 
Historia sięga czasów średniowiecznych. Podobno precle zostały wymyślone przez mnicha, który chciał, aby jego bułka swoim kształtem przypominała ręce złożone do modlitwy. I nie chodzi tu prawdopodobnie o dłonie złożone do pacierza. Franciszkanie podczas modlitwy, kładą skrzyżowane ręce na swoich ramionach. Takie ułożenie zdecydowanie przypomina precla!