in

Twój pies nienawidzi tych 12 rzeczy. Będzie Ci wdzięczny, jeśli poznasz tę listę.

Właściciele psów traktują je jak członków rodziny. Ale są to zwierzęta i nie zawsze wszystkie ludzkie zachowania są dla nich zrozumiałe. Niektórych wręcz nie znoszą i będą Ci szczerze wdzięczne jeśli dowiesz się których i nie będziesz więcej tak robił.

12 zachowań, których psy nie lubią

Przytulanie

Tak rozumiemy, że trudno się oprzeć. Dla nas ludzi to forma wyrażania miłości i czułości. Ale psiaki odczytują ten gest zgoła inaczej. Są zdezorientowane, czują się ograniczane i kontrolowane.

Za dużo słów, za mało mowy ciała

Psy oczywiście są w stanie zrozumieć i rozpoznać kilka komend czy często powtarzanych słów, zwłaszcza połączonych z określonym gestem czy czynnością, ale wygłaszanie monologów nie przyniesie określonego skutku. Oczekują prostej wskazówki słowa i gestu, a nie tłumaczenia wielokrotnie złożonymi zdaniami co mają zrobić lub źle zrobiły. Czują się wtedy zagubione i nieszczęśliwe.

Głaskanie po głowie

Psy zdecydowanie wolą być głaskane po plecach lub za uszami. Dotykanie głowy uznają za nadmierne naruszenie ich przestrzeni.

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego

Wpatrywanie w oczy, zatrzymywanie wzroku na dłużej – Twój pies odbierze jako próbę dominacji. O ile w przypadku Twojego psa ujdzie Ci to na sucho, o tyle z obcym psem lepiej tego nie rób.

Brak zasad

Psy bardzo cenią sobie konsekwencję i zasady, które zapewniają im przewidywalność. Rutyna i brak niespodzianek wzmacnia ich zaufanie do właściciela.

Trzymanie na krótkiej smyczy

Prowadzenie psa dosłownie na krótkiej, nie w przenośni, smyczy bardzo go ogranicza i stresuje.

Brak możliwości odkrywania i węszenia

Psu potrzeba przestrzeni. Wystarczy oczywiście spacer, by mógł nadrobić swoją potrzebę węszenia i odkrywania świata. Zamknięcie go w pomieszczeniu i nie wyprowadzanie wpędziłoby go w depresję.

Zmuszanie do interakcji z ludźmi i psami, których nie lubią

Psy podobnie jak ludzie reagują różnie na spotykanych ludzi i zwierzęta. Jednych lubią od razu, innych nie polubią nigdy. Nie zmuszaj swojego psa do przebywania w towarzystwie, którego nie znosi. Szanuj jego uczucia i potrzeby.

Napięcie

Psu udzieli się Twoje zdenerwowanie i napięcie, zwłaszcza jeśli będzie się przedłużało. On także będzie smutny i zestresowany.

Nuda

Psy nie lubią nudy. Potrzebują ruchu, Twojej uwagi, zabawy i swobody. Nie ograniczaj go za bardzo, bo stanie się apatyczny lub skory do niszczenia.

Silne zapachy

Psi węch jest około 40 razy silniejszy niż ludzki. Dlatego nie przesadzaj z perfumami, odświeżaczami powietrza, czy drażniąco pachnącymi środkami czyszczącymi. Silne zapachy bardzo go męczą i denerwują.

Kąpiele

Nie wszystkie, ale zdecydowana większość psów, nie znosi kąpieli. Ułatw psu tę czynność jak tylko się da. Kup matę antypoślizgową, nie kąp częściej niż naprawdę potrzeba, staraj się zrobić to szybko i delikatnie.

Poza tym wszystkim oczywiście najważniejsza jest miłość do psa. Jeśli naprawdę go kochasz prawdopodobnie wyczuwasz jego zadowolenie i zdenerwowanie, a nie chcąc narażać go na stres starasz się dbać o jego potrzeby.

Jeśli jednak masz mniej doświadczenia, postaraj się uwzględnić powyższe punkty w Waszej codziennej relacji.

Podziel się z innymi!