in

12 najbardziej niezwykłych toalet w Japonii. Tak urzekają, że aż nie chce się z nich wychodzić!

Japończycy są nie tylko najbardziej zaawansowanym technologicznie narodem, ale także jednym z najbardziej troskliwych w stosunku do swoich klientów. Mieszkańcy Krainy Wschodzącego Słońca zwracają szczególną uwagę na czystość, a toalety nie są wyjątkiem: są obserwowane pod kątem wygody i sterylności nie mniej ostrożnie niż jakość potraw serwowanych w restauracjach.

W końcu brudna toaleta dla Japończyków to wstyd i zepsuty nastrój na resztę dnia. Dzisiaj podzielimy się z Wami 12 niesamowitymi toaletami w Japonii, które zadziwiają wyobraźnię i wzbudzają ciekawość nie tylko do wykorzystania ich zgodnie z ich przeznaczeniem, ale także do odwiedzenia jako prawdziwa atrakcja!

Kolekcja ta pochodzi z książki „Japońskie toalety i więcej” z 2013 roku, w której jej autor, Maritomo-san, opisał wyniki wielu lat pracy nad znalezieniem wyjątkowych toalet w Japonii, które mogłyby urzekać swoim pięknem. Według pisarza toalety te w pełni odzwierciedlają japońską filozofię gościnności.

1. Złota toaleta
Znana z fantastycznej, nieco szalonej atmosfery i wnętrza, restauracja „Robot” w Tokio jest najbardziej pamiętana przez turystów ale nie ze względu na pyszne jedzenie, tylko starannie przemyślany program rozrywkowy. Oto luksusowa złota toaleta.

2. Ogród toaletowy
Japonia słynie ze sztuki ogrodowej, chwaląc doskonałość natury we wszystkich jej przejawach. Japońskie ogrody uspokajają i przynoszą spokój, więc odwiedzający restaurację w Etizen mogą skorzystać z toalety, która wprowadzi ich w stan duchowej harmonii.

3. Akwarium toaletowe
Mówią, że odwiedzający tę toaletę w restauracji Hipopopapa (miasto Akashi) często zapominają zamykać za sobą drzwi, bo są pod tak wielkim wrażeniem piękna imitowanych głębin morskich. Toaleta nie była łatwa do zbudowania, potrzebowała specjalnego szkła i ryb, zainwestowano dużo pieniędzy, ale podziwiający klienci są pewni: było warto!

4. Szybująca toaleta
W Japonii są także toalety dla miłośników łaskotania nerwów. Ten przedstawiciel niezwykłych toalet znajduje się w restauracji Heiji w ośrodku narciarskim Madarao. Jeśli nie potrafisz jeździć na nartach, dzięki realistycznej fototapecie ta toaleta pomoże Ci poczuć się jak narciarz.

5. Morska toaleta
Spokojna powierzchnia morza w toalecie na wyspie „Umihotaru” jest dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby się zrelaksować. Minimalistyczny design toalety nie odwróci uwagi od kojącego widoku na morze.

6. Toaleta w ogrodzie
Toaleta w mieście Itihara jest jedną z największych na świecie. Jej kabina wcale nie jest szklaną kabiną, jak mogłoby się wydawać. Cały ogród wokół – to kabina. Toaleta 200 m2 przeznaczona wyłącznie dla kobiet. Piękne damy czasami czują się niezręcznie w tak ogromnej przestrzeni i są zawstydzone, ale później wszystkie przyznają, że poczucie samotności i spokoju, jakie daje ten ogród, jest bezcenne.

7. Toaleta z papierem
W takiej toalecie znajdującej się w restauracji w Kioto nie można obawiać się, że papier toaletowy się skończy!

8. Najstarsza toaleta w Japonii
Hyakusettin jest najstarszą z toalet w Japonii. Znajduje się w świątyni Tofukuji. Jej powierzchnia wynosi prawie 500 metrów kwadratowych. Zgodnie z przeznaczeniem toaleta nie jest już używana, ponieważ jest zabytkiem kultury. Kiedyś do stu osób mogło się w niej zmieścić, aby zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Odchody stanowiły ważny składnik dochodów świątyni, ponieważ były one wykorzystywane jako nawóz.

9. Toaleta medytacyjna
Jak mówią w mieście Fukuroi, gdzie znajduje się ta toaleta, odnajdziecie dobrobyt, jeśli przyniesicie prezent czczonemu tutaj bóstwu, które zgodnie z wierzeniami buddyjskimi ratuje świat przed zanieczyszczeniami.

10. Toaleta z wnętrzami aut
Każda restauracja sieci Ippudo ma unikalny design. Ta toaleta w Nagoi, przypomina „steampunk” w swoim stylu, a w rzeczywistości naśladuje wnętrze samochodu. Jest to rodzaj hołdu dla Toyoty, której główna siedziba znajduje się w tej prefekturze. Restauracja skrupulatnie podchodzi do kwestii projektowych, dlatego do dekoracji ścian użyto prawdziwych silników samochodowych.

11. Toaleta-pokój
Okayama oferuje również niezwykłą toaletę. Przytulny pokój w stylu lat osiemdziesiątych to koncepcja toalety, wymyślona przez właściciela restauracji, w której się znajduje. Odwiedzającym podoba się pokój tak bardzo, że czasami zbyt długo pozostają w toalecie.

12. Toaleta ala sento
Ta toaleta w Oita jest bardzo podobna do tradycyjnej japońskiej łaźni sento. Podobieństwo osiąga się dzięki zdjęciu góry Fuji, które zwykle zdobi sento i służy do tego, aby klienci zapomnieli o zgiełku, patrząc na górę. Toaleta okazała się bardzo kolorowa, a obraz na ścianie, zdaniem wielu odwiedzających, jest naprawdę hipnotyzujący.

Źródło: nippon.com / Maritomo-san „Japońskie toalety i więcej” (Wydawnictwo Asupekuto, 2013)