W szkole przyswajamy mnóstwo informacji w szybkim czasie. Niestety w równie szybkim czasie ulatują one z pamięci. Jedno jest pewne – nie wszystkiego nauczymy się w szkole. Czasami najbardziej przydatne lekcje przechodzimy poza nią.
Przedstawiamy kilka trików, o których nie mówi się w szkole, a które mogą się naprawdę przydać w życiu.
Oto one:
1. Jak sprawdzić, ile jeszcze pozostało czasu do zachodu słońca?
Tę sztuczkę może bez problemu wykonać każdy z nas. Nie potrzebujemy do tego żadnych przyrządów. Wystarczą nam nasze ręce.
Skieruj dłoń do siebie i umieść ją tak, żeby dolna część słońca przylegała do palca wskazującego. Następnie policz, ile palców jest pomiędzy wskazującym palcem a linią horyzontu. Każdy palec odpowiada 15 minutom. I tak, jeśli są dwa palce, do zachodu zostało pół godziny, jeśli cztery palce – godzina.
2. Ile dni ma miesiąc?
Kolejna sztuczka, do której potrzeba wyłącznie dłoni. Zaciśnij obie ręce i po prostu policz miesiące dzięki kostkom i przestrzeniom między nimi. Jeśli miesiąc wypada na kostce, to ma 31 dni, jeśli nie – to wtedy ma 30 (albo mniej, jeśli chodzi o luty).
3. Która to faza księżyca?
Aby określić fazę księżyca, na sam początek zapamiętaj trzy litery: O, D i C. O to pełnia. Gdy widoczność księżyca zaniknie, mamy do czynienia z nowiem. Jeśli chcemy określić, czy księżyc jest w fazie przybywającej (od nowiu do pełni) czy zanikającej (analogicznie), potrzeba nam literek D i C. Wyobraźmy sobie dziecko, które rośnie – to litera D (bo księżyc tak jak dziecko rośnie i jest coraz większy. Literą C zaś może być Człowiek starzejący się, po okresie dojrzewania do pełni aż do zaniknięcia (nowiu). Wtedy mamy do czynienia z księżycem zanikającym.
4. Zapamiętanie sąsiadów, z którymi graniczymy
Dorośli często mają problem z zapamiętywaniem krajów, które graniczą z Polską po roku 1989. Dzieciom również ciężko jest to zapamiętać. A metoda jest niezwykle prosta – wierszyk! Dzięki niemu możemy wyliczyć kraje graniczące, w kolejności od wschodu do zachodu.
5. Mnożenie na palcach
Ten trik znowu możemy wykonać dzięki naszym dłoniom. Dotyczy on mnożenia, czyli czegoś, z czym wielu ludzi ma problem, zarówno uczących się, jak i tych, którzy szkołę dawno ukończyli. Jak go wykonać?
Dłonie kierujemy wewnętrzną stroną do siebie i liczymy pace od dołu do sześciu. Trik dotyczy liczenia od 6 w górę. Stykamy ze sobą palce, które odpowiadają cyfrom, które planujemy mnożyć, weźmy na przykład 7×8. Będą to drugi i trzeci palec od dołu. Te palce i wszystkie pod nimi to dziesiątki (5, czyli 50), a jednostki liczymy mnożąc te, które pozostały nad nimi, u obu rak przez siebie. W tym przypadku 3×2. Teraz wystarczy dodać 50 i 6 i mamy wynik 56.
Brzmi skomplikowanie? Spróbuj, a przekonasz się, że tak naprawdę to niezwykle proste!
6. Mnożenie przez 9
Ten sposób będzie o wiele mniej skomplikowany. Wyciągnij przed siebie dłonie. Wybierz cyfrę, którą chcesz pomnożyć przez 9. Dla przykładu, niech będzie to cyfra 7. Odliczamy na palcach 7, aby sobie to ułatwić, odchylmy palec. Wszystkie przed nim to dziesiątki (6, czyli 60), a za nim to jednostki (czyli 3). Wynik 63.
7. Bateria – pełna czy wyczerpana?
Metoda na sprawdzenie tego jest banalnie prosta. Wystarczy, że podniesiesz baterię kilka centymetrów nad stołem i wypuścisz ją z rąk. Jeśli odbije się i opadnie, jest wyczerpana.
8. Jaki to kąt?
Nie będzie to pomiar tak dokładny, jak dzięki kątomierzowi, ale da on ogólny ogląd na to, z jakim kątem mamy do czynienia. Rozkładamy palce tak szeroko, jak tylko jesteśmy w stanie. Kciuk i mały palec dadzą nam kąt 90 stopni, serdeczny – 30 stopni, a wskazujący – 60 stopni.
9. Ile to centymetrów?
Okazuje się, że możemy sprawdzić, ile dany obiekt ma centymetrów bez użycia linijki. Pomiędzy palcem wskazującym i kciukiem jest około 18 centymetrów, między dużym, a małym palcem – około 20 cm.
10. Jak zapamiętać kolejność planet?
W tym przypadku, podobnie jak w przypadku sąsiadujących z nami krajów, wystarczy poniższy wierszyk.
11. Jak określić stopień świeżości jajka?
Aby określić, czy jajko jest zepsute, czy świeże, wystarczy, że wsadzimy je do wody. Jeśli od razu opadnie na dno, oznacza to, że jest świeże. Jeśli będzie opadać powoli – nadal można je zjeść. Jeśli nie opadnie – jest zepsute i nie nadaje się do spożycia.