fot. freepik.com
in ,

10 sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stóp. Niektóre mogą Cię zaskoczyć!

Pocenie się stóp, zwłaszcza nadmiernie nie należy do zjawisk pożądanych. Wiąże się z nieprzyjemnym zapachem, ale także prowadzi do rozwoju bakterii i grzybów. Są jednak sposoby by poradzić sobie z tą kłopotliwą przypadłością.

1. Oczyść miejsca, w których gromadzi się najwięcej bakterii

Większość bakterii najlepiej rozwija się w okolicach paznokci i twardych miejscach na skórze. Dlatego oczyszczanie tych miejsc jest bardzo ważne. Paznokcie przycinaj krótko.

2. Wycieraj przestrzenie między palcami do sucha

Po myciu należy wycierać nie tylko stopy z zewnątrz, ale także przestrzenie pomiędzy palcami. Wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii grzybów.

3. Wymocz w herbacie

Taniny, zawarte w liściach herbaty, działają antybakteryjnie i zmniejszają potliwość.

Zaparz 3 łyżeczki herbaty w 1 l. gorącej wody.
Dolej 2 l. zimnej.
Mocz nogi przez 15-30 minut.

4. Zrób okład z octu jabłkowego

Wymieszaj 0,5 l. octu z 200 ml ciepłej wody.

Kawałek gazy zanurz w roztworze i nałóż na stopy. Zostaw na około 20 minut.

Na koniec pozwól skórze samej wyschnąć.

5. Używaj olejków eterycznych

Najlepszy będzie olejek lawendowy. Oprócz pięknego zapachu ma także właściwości bakteriobójcze. Nabierz na dłonie 4 krople olejku i delikatnie masuj stopy. Taki zabieg jest nie tylko skuteczny ale i bardzo przyjemny.

6. Skarpety pierz odwracając ich wewnętrzną stronę na wierzch

Dzięki temu zostaną dokładniej oczyszczone z martwych komórek i bakterii. Pamiętaj o tym, aby nie nosić skarpet z tworzyw sztucznych.

7. Użyj antyperspirantu

Są skuteczne do pach, poratują także potliwe stopy.

8. Skorzystaj z porady lekarza

Jeśli sprawy poszły za daleko, skóra na stopach zmieniła kolor, łuszczy się i swędzi, musisz skonsultować to z lekarzem. To mogą być objawy zakażenia lub grzybicy.

9. Zdezynfekuj obuwie

Wkładki oraz sznurowadła zanurz w roztworze o działaniu antyseptycznym. Zanurz w nim też gazę i wytrzyj nią wnętrze buta.

10. Dopilnuj, aby but zawsze był suchy w środku

Jedne buty noszone codziennie nie mają czasu na odparowanie ewentualnej wilgoci. Dlatego powinno się nosić buty zamiennie. Jeśli już używasz jednych to wkładaj na noc do nich coś co pochłonie wilgoć. Mogą to być zużyte wysuszone torebki z herbatą, stare gazety lub torebki z kulkami pochłaniającymi wilgoć, które były w opakowaniu Twoich butów, gdy je kupowałeś