in

Oto 10 rzeczy, których absolutnie nigdy nie powinieneś robić swojemu psu!

Opieka nad psem to wbrew pozorom trudne i odpowiedzialne zadanie i nie każdy ma cierpliwość i chęć by się go podjąć.

Właściwa opieka procentuje szczęściem i miłością pupila. A wiele osób podejmuje się wychowania psa nie mając właściwej wiedzy i doświadczenia. Jednak nawet najbardziej troskliwym i kochającym właścicielom zdarzają się wpadki i pomyłki.

A trzeba wiedzieć co może wpływać negatywnie na psychikę psa, co sprawia mu ból, rani go, lub sprawia, że się boi.

Oto 10 rzeczy, których nigdy nie powinniście robić swojemu psu.

1. Zostawiać go samego w samochodzie

YAP!

I to nie tylko z powodu upałów. Bez względu na porę roku nie wolno Wam tego robić. W samochodzie zawsze może mu grozić realne niebezpieczeństwo i cierpi także jego psychika. Pies boi się zostawać sam w samochodzie. Jeśli tam gdzie się wybieracie nie możecie zabrać psa, lepiej zostawić go w domu.

2. Pieszczenie w nieodpowiednim momencie

ZOMG new puppy!

Nie możemy karcić psa, a w chwilę potem go głaskać i pieścić. Jeśli chcemy go czegoś nauczyć musimy go skarcić i odczekać jakiś czas zanim go pogłaskamy. W przeciwnym wypadku nauczy się, że robił dobrze.

3. Przekarmianie psa

I love treats

Smakołyki to znakomita motywacja. Można go w ten sposób łatwo przekarmić. A to nie jest dobre dla jego zdrowia.

4. Zaniedbywanie zębów!

Tyson

Niestety, właściciele często zapominają o psich zębach. A to prowadzi do infekcji, chorób, które przynoszą psu ból i cierpienie. Przynajmniej 2 razy w roku weterynarz powinien sprawdzać zęby Twojemu pupilowi.

5. Źle dobrana obroża
pug with green harness

To ważne by była dostosowana do wagi, wielkości i rasy psa. Niektóre psy powinny nosić szelki zamiast obroży. Niewłaściwa obroża może zrobić im krzywdę.
 
6. Pozwalanie psu na prowadzenie podczas spaceru
 
変な木にビビる。
 
Nie pozwalaj psu rządzić, on musi być podporządkowany i będzie Ci za to wdzięczny.
 
7. Zaniedbanie sterylizacji lub kastracji
 
Cone of Shame
 
To bardzo ważne. W schroniskach znajduje się cała masa psów, które są wynikiem przypadkowych ciąż.
 
8. Dzielenie się jedzeniem
 
christmas morning
 
Rozumiemy jak ciężko oprzeć się temu proszącemu wzrokowi o coś z naszego talerza. Jednak to utrwala jego nawyki. Pies właściwie wychowany nie interesuje się jedzeniem na stole. On wie, że tam je jego pan, a nie on.
 
9. Bicie psa
 
sad dog
 
Bicie może bardzo źle wpłynąć na psychikę psa. Pomijając to, że sprawiasz mu ból i krzywdę, to uruchamiasz mechanizm, który nie wiadomo kiedy może się uaktywnić. Nawet po długim czasie bity pies może zareagować agresją w najmniej spodziewanym momencie.
 
10. Zamykanie w klatce jako forma kary
 
Someone is being a crate hog!
 
Pies powinien kojarzyć klatkę jako miejsce bezpieczne, a nie formę aresztu. Miejsca i przedmioty, które powinny kojarzyć się psu jako miejsce odpoczynku lub zabawy nie mogą być absolutnie wykorzystywane do karania.